Оже-Алиасим отпадна в Нюпорт след обрат в самия край

Infosys Hall of Fame Open, осминафинал

Феликс Оже-Алиасим – Джейсън Къблър 6-4, 3-6, 6-7(4)

Феликс Оже-Алиасим приключи участието си в Нюпорт след само един мач, претърпявайки драматично поражение от 102-рия в ранглистата Джейсън Къблър. Снощи двубоят бе прекъснат заради падналия мрак, като преди подновяването на играта канадецът водеше с 6-5 в третия сет. Паузата обаче се отрази негативно на първия поставен и той пропусна мачбол, след което отстъпи в тайбрека.

Днешният успех бе първи за Къблър срещу играч от Топ 10, като освен това роденият в Бризбън тенисист достигна до дебютния си ATP четвъртфинал.

В следващата фаза ще видим изцяло австралийски сблъсък между Къблър и осмия в схемата Джеймс Дъкуърт.

Оже-Алиасим бе по-агресивен на начален удар и записа повече асове (16-5), като в същото време спечели 80% от точките си на първи сервис (47/59). За сметка на това обаче Къблър допусна по-малко двойни грешки (4-9) и имаше предимство по отношение на общия брой спечелени на сервис точки (73-65). И двамата реализираха по един пробив, като световният №9 имаше шест възможности (17%), докато австралийският тенисист стигна до три брейкпойнта в хода на мача (33%).

Двубоят започна с гейм за Къблър, а веднага след това австралиецът стигна до първия брейкпойнт в мача. Оже-Алиасим обаче избегна опасността и също спечели подаването си, като впоследствие равенството се запази при 4-4. Няколко много добри атаки сервис-мрежа осигуриха пробив на нула за Оже-Алиасим, който канадецът успя да затвърди и по този начин надделя с 6-4 в първата част.

В първите седем гейма от втория сет никой от двамата не успя да пробие, като за това повече съжаляваше Оже-Алиасим, който пропусна три брейкпойнта при 1-1 и още един при 3-3. Тези пропилени възможности стрвуаха скъпо на световния №9, тъй като Къблър записа решаващ брейк, като даде само една точка в последните два гейма от сета и изравни резултата в мача след 6-3.

Първият шанс за пробив в заключителния сет се откри пред австралиеца при 5-5, но той бе отразен от Оже-Алиасим и водачът на схемата се доближи само на гейм от спечелването на мача. Веднага след това обаче двубоят бе прекъснат, тъй като се стъмни и видимостта на играчите бе силно ограничена.

След подновяването на играта Оже-Алиасим стигна до мачпойнт, но Къблър избегна опасността и доведе нещата до тайбрек. Канадският тенисист поведе с 3-1, но неговият опонент осъществи обрат след четири безответни точки. Оже-Алиасим намали изоставането си, но Къблър задържа водачесотвот и триумфира с 4-6, 6-3, 7-6(4) след почти три часа игра.