Пабло Кареньо Буста достигна първия си полуфинал в турнир от Шлема

US Open, 1/4-финал
Пабло Кареньо Буста – Диего Шварцман 6-4 6-4 6-2

Пабло Кареньо Буста за първи път в кариерата си се класира за полуфинал на турнир от Големия шлем след победа над Диего Шварцман с 6-4 6-4 6-2. Така испанецът подобри постижението си от Ролан Гарос преди няколко месеца, когато на четвъртфиналите се отказа заради контузия срещу бъдещия шампион Рафаел Надал.

Почти през целия мач победителят не остави съмнения в превъзходството си над Диего, който игра с контузия от предишния си двубой с Лука Пуй.

Мачът започна перфекто за испанеца, който поведе с пробив на нула още в първия гейм и успя да го затвърди.

В шестия гейм при 40-40 Буста изкара бекхенд в аут и даде първи брейкбол на Шварцман. Аржентинецът имаше шанс да играе на втори сервис, но изкара ретура си в аут. Поставеният под №12 в схемата удържа за 4-2, а веднага след това проби отново, след като при 15-40 южноамериканецът допусна непредизвикана грешка.

Буста се представи неубедително в осмия гейм, в който сервираше за сета и направи двойна грешка на брейкбол. От втората си възможност обаче приключи частта на свой сервис – 6-4.

Втората част бе много интригуваща. Двамата съперници си размениха ранни пробиви, а в осмия гейм с бекхенд уинър по правата Шварцман стигна до 0-40 и три скрити сетбола. Испанецът обаче се справи, а малко по-късно проби убедително за 5-4. След най-дългото разиграване в мача – 29 удара при дюс – 12-ият поставен стигна до втори сетбол и с перфектен сервис сложи точка и на втората част.

Ситуацията на Шварцман се усложни в първите минути на третия сет, в който бе пробит без да вземе точка, а малко по-късно Буста затвърди за 2-0. Всичко приключи след нов брейк за 5-2, след което испанецът затвори мача след точно два часа.

Той очаква на полуфинал победителя от сблъсъка между Сам Куери и Кевин Андерсън, след ката до момента още не е загубил сет в турнира.