Пер се самоунищожи срещу слаб Мъри в Монте Карло

Monte Carlo Rolex Masters, осминафинал
Анди Мъри – Беноа Пер 2-6 7-5 7-5

Беноа Пер водеше със сет и два пробива за 3-0 във втория срещу Анди Мъри, но не устоя на психологическото предизвикателство да победи световния №2 и сред безброй леки пропуски и двойни грешки позволи на Анди Мъри да стигне до обрат за 2-6 7-5 7-5 на осминафинал на Monte Carlo Rolex Masters. Самият факт, че французинът допусна двойна грешка на мачбол, обрисува ясно развитието на двубоя. Шотландецът продължава напред срещу Милош Раонич, който отстрани Дамир Джумхур.

В едно от интервютата си преди двубоя Мъри призна, че „извън корта никога не се е чувствал по-щастлив, но на него реално не играе добре“. Световният №2 наистина се подстави на посредствено за неговите стандарти ниво.

В откриващия сет Анди пласира едва 38% от първия си сервис, а Пер посрещаше втория му начален удар на метър вътре в корта. Французинът играеше изключително агресивно, докато Мъри очевидно нямаше ясен план как да му противодейства. Пер проби на два пъти за 2-1 и 4-1, след което шотландецът стигна до единствения си брейкбол в сета. Французинът обаче го заличи и направи резултата 5-1 с форхенд уинър в дъното на корта.

Мъри все пак успя да запише втори гейм в сета си, но определено нямаше сили за нещо по-сериозно и Пер фиксира резултат от 6-2 на таблото. Французинът проби веднага след почивката и лесно затвърди за 2-0 с гейм на 15. Началният удар на Анди отново го предаде и с двойна грешка той даде нов брейкбол на Пер, който световният №22 превърна в пробив за 3-0.

В този момент дойде време за очаквания срив в концентрацията в Пер, който виждаме в почти всеки един негов мач. Мъри се възползва, за да намали резултата до 2-3 и се добра до 30-30 в следващото подаване на французина, който обаче показа хладнокръвие и поведе с 4-2. Анди успя да се закрепи и в следващия сервис гейм на съперника и се върна в битката с пробив за 4-4.

Пер трябваше да сервира за оставане в сета при 5-6 и поведе с 40-0, но допусна резултатът да стане 40-30 и допусна двойна грешка за равенство. Мъри дори стигна до сетбол, но заби бекхенда си в мрежата. Анди обаче получи втори шанс и този път Пер запрати един от ударите си в аут – 5-7 и мачът започваше отначало.

Французинът подари на Мъри брейкбол с поредна двойна грешка в началото на решителната част, но компенсира със смела игра в следващите три точки. Пер получи своя шанс при 4-4, когато стигна до брейкбол, но Анди го отрази със силен сервис. Французинът получи втори шнас и пробва да дръпне спусъка с уинър по правата, но ударът му не намери линията. Пер обаче продължи да упорства и си осигури трети шанс с бекхенд уинър, като този път Мъри капитулира с непредизвикана грешка.

Пер сервираше за мача и откри гейма с много въображение и брилянтна къса от бекхенд. Това изпълнение обаче не успя да освободи французина от нервното напрежение и той направи двойна грешка за 30-30. Пер изигра почти целия гейм без първи сервис и пробва нова къса, която Мъри достигна и си осигури брейкбол за 5-5. Световният №22 отново избра максимален риск и направи трета къса само в рамките на този гейм, като този път сполучи и стигна до 40-40. Пер обезсмисли всичките си усилия в следващите минути като отпусна нов шанс за пробив на съперника и сам го материализира с двойна грешка.

Мъри заличи точка за пробив и поведе с 6-5, след което стигна до 15-40, а Пер рухна с поредна двойна грешка още при първия мачбол.