Перфектни Чилич и Додиг приближиха Хърватия на крачка от триумф в Купа „Дейвис“

Перфектни Чилич и Додиг приближиха Хърватия на крачка от триумф в Купа "Дейвис"

Купа „Дейвис“, финал
Хърватия – Аржентина 2-1
Марин Чилич/Иван Додиг – Хуан Мартин дел Потро/Леонардо Майер 7-6(2) 7-6(4) 6-3

Марин Чилич и Иван Додиг изиграха почти перфектен мач във врящия котел „Arena Zagreb“ и приближиха Хърватия на една победа от втори триумф в Купа „Дейвис“ след 7-6(2) 7-6(4) 6-3 над Хуан Мартин дел Потро и Леонардо Майер.

Аржентинците до голяма степен поеха риск с избора си, защото на корта излязоха Дел Потро и Майер, които до момента само веднъж си бяха партнирали на двойки и загубиха двубоя. От другата страна на мрежата, хърватите разполагаха с намиращия се в прекрасна форма Чилич и опитния специалист на двойки Додиг.

А атмосферата в залата бе неописуема – Дел Потро и Майер по никакъв начин не можеха да се чувстват като гости в „Arena Zagreb“, защото хилядите аржентинци по трибуните постоянно даваха шумен отбор на местните фенове. Футболната икона Диего Марадона също подкрепяше своите и всяка спечелена точка сякаш имаше тежестта поне на три.

Мачът започна нервно и „гаучосите“ стигнаха до ранен брейкбол при 1-1 гейма, но не успяха да го реализират и нататък сервиращите установиха доминация. След 45 минути игра се стигна до логичен тайбрек, в който опитът на Додиг натежа. Чилич откри играта на нерви с ас на втори сервис, след което партньорът му направи умела пресечка на мрежата и резултатът стана 2-0, а с помощта на мрежата скоро и 3-0.

maradona246124

Аржентинците атакуваха мрежата в следващата точка и върнаха единия минипробив, след което опитаха да повторят, само че Майер не успя да укроти мощен форхенд на Чилич и гостите вече догонваха с 1-4. Майер сбърка още едно воле и „гаучосите“ изостанаха с 1-5, което при досегашното развитие на мача изглеждаше като невъзможна за наваксване разлика. Така и се оказа, защото с два мощни сервиса Чилич фиксира резултат 7-2 точки и хърватските фенове вече празнуваха спечелването на откриващия сет.

Хърватите в този момент играеха като добре сработен механизъм, достигнаха до два брейкбола на сервиса на Майер почти веднага след почивката и удариха с пробив за 2-1. Аржентинците обаче успяха да се задържат близо до съперниците и при 3-4 Додиг направи няколко леки пропуска, а Чилич загуби размяна от основната линия с Дел Потро и предаде сервиса си – 4-4.

arg-246150

Стигна се до нов тайбрек, в който „гаучосите“ наваксаха изоставане от 2-4 точки и се добраха до 4-4, само че в този момент хърватите нанесоха нов удар с минибрейк за 5-4 и изтръгнаха и втория сет със 7-4 т.

Майер отново се оказа слабото звено в аржентинския лагер и в третата част, когато хърватите стигнаха до 40-0 в подаването му, а той на практика им подари пробива, забивайки рутинен пробив в мрежата за 2-4 гейма. Чилич и Додиг нямаше как да пропуснат подобен аванс и със 7-6(2) 7-6(4) 6-3 изведоха Хърватия напред в серия с 2-1 победи.

В неделя Чилич може да реши всичко, ако победи Хуан Мартин дел Потро в първия мач.