Пет мача от 20 юни, които не бива да пропускате

Днес ще станем свидетели на множество интригуващи сблъсъци в няколко турнира. Напълно очаквано, вниманието на българските фенове ще бъде насочено най-вече към Григор Димитров и Виктория Томова. Техните двубои обаче не са единствените, които заслужават внимание. Вижте кои са петте мача от днешния ден, които ви съветваме да не пропускате.

Григор Димитров – Емил Русувуори (трети мач на корт №1 в Куинс Клъб)

Григор Димитров реши да пропусне турнира в Щутгарт, за да си даде повече време за почивка след Ролан Гарос, където стигна до осминафинал. Изненадващото му решение да играе в квалификациите в Куинс се оказа успешно и той натрупа ценна игрова практика, записвайки убедителни победи срещу Александър Вукич и Артур Риндеркнеш. Българинът няма почти никакви точки за защитаване от миналогодишния сезон на трева, което означава, че турнирите в Куинс Клъб, Ийстборн и Уимбълдън ще бъдат отлична възможност за него да прогресира в ранглистата.

Емил Русувуори също започна много силно сезона на трева, побеждавайки Юго Умбер и Яник Синер по пътя към полуфинала в Хертогенбош. Сега на финландеца му предстои второ участие в Куинс Клъб, където миналата година се превърна в сензацията на турнира, стигайки до четвъртфинал от позицията на квалификант.

До момента Димитров и Русувуори са играли един срещу друг само веднъж, като това се случи съвсем наскоро. Във втори кръг на Ролан Гарос българският тенисист триумфира със 7-6(4), 6-3, 6-4.

Холгер Руне – Максим Креси (първи мач на централния корт в Куинс Клъб, от 14:00)

До момента сезонът на Холгер Руне би могъл да бъде определен като „противоречив“. Макар да записа доста силни резултати, като например финалите в Монте Карло и Рим, и да достигна до рекордното за него 6-о място в ранглистата, датчанинът претърпя и немалко разочароващи поражения. Сега обаче му предстоят няколко турнира на настилка, на която все още няма победа, а днешният му опонент определено няма да направи нещата лесни за четвъртфиналиста от Ролан Гарос.

Максим Креси очакваше с огромна надежда сезона на трева, но отпадна още на старта в Хертогенбош, записвайки десета поредна загуба в Тура. Освен това, той направи 14 двойни грешки във въпросния мач, което елиминира любимото му оръжие – сервисът. Миналата година обаче американецът отново започна турнирите на „зелено“ с поражение, но в крайна сметка завърши тази част от годината с 11 победи в 15 мача и титла в Нюпорт.

До момента Руне води с 3-1 в съперничеството си с Креси, но американският тенисист спечели последния сблъсък помежду им – на полуфинала в Монпелие през февруари, където скандинавецът беше първи поставен (7-5, 6-7, 7-6).

Виктория Томова – Тереза Мартинцова (четвърти мач на корт №1 в Бирмингам)

Изглеждаше, че Виктория Томова ще изживее разочарование в началото на сезона на трева, след като загуби от Шию Уан в последния кръг от квалификациите в Бирмингам. Късметът обаче се усмихна на първата ни ракета и тя попадна в основната схема като „щастлив губещ“. Това е второто ѝ участие в основната схема в Бирмингам след 2019, когато загуби от Кристина Плишкова в първи кръг. Силното представяне на клей помогна на българката да се утвърди в Топ 80 на ранглситата, като в следващите седмици ще има възможност да продължи тази възходяща тенденция.

Тереза Мартинцова мина през квалификациите без загубен сет, но и в двата мача изигра по един тайбрек. Тази година чехкинята има само една победа в 10 мача в основна схема на WTA, но представянето ѝ в Бирмингам преди няколко години ѝ дава основания за оптимизъм. Тогава тя отново преодоля пресявките, след което победи Йелена Остапенко и Саманта Стоусър по пътя към четвъртфинала.

До момента Мартинцова води с 2-1 в съперничеството с Томова, но българката спечели последния сблъсък помежду им – на финала на W80 турнира в Сарагоса през април.

Елена Рибакина – Полина Кудерметова (първи мач на централния корт в Берлин, от 12:00)

След титлата в Рим Елена Рибакина бе считана за една от основните фаворитки преди Ролан Гарос. Съдбата обаче бе решила друго и тя се оттегли в първата седмица в Париж заради вирусно заболяване. Въпреки всичко обаче, представителката на Казахстан може да е доволна от годината си до момента – тя стигна до мача за титлата на Australian Open, а впоследствие игра три WTA 1000 финала и спечели два от тях (Индиън Уелс и Рим). Сега Рибакина се завръща на настилката, където си спечели статут на звезда и ще се стреми да се представи по-добре, в сравнение с единственото си участие в Берлин досега, когато отпадна във втори кръг.

От своя страна, Полина Кудерметова, която този месец навърши 20 години, записа първата си победа в основна схема на WTA, елиминирайки Юе Юан на старта в Хертогенбош. Рускинята пренесе добрата си форма и в Берлин, където премина през квалификациите, наваксвайки сет пасив срещу Сюзан Бандеки във втория кръг.

До момента Рибакина и Кудерметова не са се изправяли една срещу друга.

Анди Мъри – Алекс Де Минор (трети мач на централния корт в Куинс Клъб)

Още в началото на годината Анди Мъри заяви, че основният му приоритет ще бъде сезонът на трева. Британецът показа, че това не са били само думи, като в момента е в серия от 10 поредни победи, като даде само един сет по пътя към титлите на Чалънджър турнирите в Сърбитон и Нотингам. Това му помогна да се изкачи до №38 в ранглистата – най-високата му позиция от 2018 г. насам. Мъри, който е рекордьор по титли в Куинс, отпадна в първи кръг в само три от досегашните си 15 участия. Две от тези загуби обаче бяха от австралийски опоненти – Джордан Томпсън (2017) и Ник Кирьос (2018).

Миналата седмица Алекс Де Минор загуби от Талон Грийскпор на четвъртфинала в Хертогенбош. Това означава, че австралиецът не е записвал поредни победи, откакто спечели титлата в Акапулко. Де Минор обаче може да се похвали с добри резултати на трева през годините, най-впечатляващите сред които са титла в Ийстборн и полуфинал в Куинс.

До момента Де Минор няма загуба срещу Мъри, като последният засега мач помежду им бе в първи кръг на тазгодишния Мастърс в Монте Карло (6-1, 6-3).