Пет мача от ден №9 на Australian Open, които не бива да пропускате

В понеделник ще станем свидетели на другата половина от осминафиналните сблъсъци на Australian Open. Двама от фаворитите при мъжете – Карлос Алкарас и Даниил Медевдев, ще опитат да се доближат до мача за трофея, а Александър Зверев го очаква труден тест. Не по-малко интересно ще бъде при жените, където ще видим в действие Виктория Азаренка и Елина Свитолина.

Вижте кои са петте мача от ден №9 на Откритото първенство на Австралия, които не бива да пропускате.

Даниил Медведев – Нуно Боржеш (втори мач на „Rod Laver Arena“, не преди 04:30)

След колебливото начало на Australian Open, Даниил Медведев постепенно започна да намира ритъма си. Руснакът оцеля в среднощна петсетова драма срещу Емил Русувуори, но впоследствие записа категорична победа над Феликс Оже-Алиасим. Сега той има възможност да запише нов бърз успех, чрез който да влезе доста свеж и отпочинал в четвъртфиналите.

Миналия сезон Медведев спечели всичките си 13 мача на хард срещу играчи извън Топ 50. Освен това, единствено Новак Джокович записа по-силни резултати от него в „мейджър“ турнирите на тази настилка през последните три сезона. Нещо повече – руснакът е в серия от 33 поредни победи срещу тенисисти извън Топ 50 на турнирите от Големия шлем, играещи се на хард.

От своя страна, Нуно Боржеш влезе в историята на португалския тенис, ставайки първия представител на своята родина, достигал до втората седмица на Големия шлем. Този успех бе първи за него срещу тенисист от Топ 20 на ранглистата (1-5) и му гарантира дебют сред първите петдесет в света след Australian Open.

До момента Медведев и Боржеш не са играли един срещу друг.

Виктория Азаренка – Даяна Ястремска (първи мач на „Rod Laver Arena“, от 03:00)

След като победи Йелена Остапенко за втори път от началото на сезона, Виктория Азаренка остана единствената тенисистка от горната половина на схемата, достигала до финал на Големия шлем. Беларускинята бе на път да стигне до заключителен сет и в третия си мач от началото на Australian Open, но осъществи обрат от 2-5 за крайното 6-1, 7-5.

Двукратната шампионка в турнира игра полуфинал миналата година, а балансът ѝ в мачовете от четвърти кръг в Мелбърн е 6-4. При победа Азаренка ще стигне до четвъртфинал на Големия шлем за трети път след връщането си от майчинство през 2017 г.

Междувременно, Даяна Ястремска се превърна в една от приятните изненади на турнира. Украинката започна от квалификациите и достигна до втория си „мейджър“ осминафинал, като по пътя си отстрани настоящата шампионка от Уимбълдън. Ястремска едва ли ще се притесни от евентуален трисетов двубой, тъй като четири от шестте ѝ мача в турнира до момента стигнаха до заключителен сет.

Азаренка води с 2-1 в съперничеството с Ястремска, като спечели и последния мач помежду им – в Гуадалахара миналата година.

Камерън Нори – Александър Зверев (трети мач на „Margaret Court Arena“, не преди 07:00)

Камерън Нори бе много близо до сензационно отпадане още във втори кръг, но навакса два сета пасив срещу квалификанта Джулио Дзепиери. Впоследствие британецът демонстрира много по-добра форма, елиминирайки световния №11 Каспър Рууд. Сега Нори се стреми да достигне до втори четвъртфинал за годината, след като игра на тази фаза в Оукланд.

Междувременно, Александър Зверев започна сезона по възможно най-добрия начин, извеждайки Германия до титлата на United Cup. Подобно на Нори, олимпийският шампион също имаше нужда от обрат срещу квалификант във втори кръг, но след това записа категоричен успех над световния №91 Алекс Микълсън. При евентуален успех и срещу Нори германецът ще играе на третия си четвъртфинал на Australian Open, както и първи от 2021 г. насам.

До момента Зверев има перфектен баланс от 4-0 срещу Нори. Последният им мач бе наскоро – на осминафинала във Виена, където световният №6 надделя с 6-2, 6-4.

Линда Носкова – Елина Свитолина (втори мач на „Margaret Court Arena“, не преди 04:30)

Линда Носкова внезапно направи горната половина от схемата много по-интересна, прекратявайки серията на Ига Швьонтек от 18 поредни победи. По този начин чехкинята стана първата тийнейджърка от 1999 г. насам, която побеждава световната №1 на Australian Open. Това бе четвъртият ѝ триумф над тенисистка от Топ 10, като три от тях дойдоха в Австралия. Преди турнира в Мелбърн световната №50 започна обещаващо сезона, достигайки до полуфинал в Бризбън.

Елина Свитолина обаче също има намерение да се възползва максимално от сензациите в турнира. С изключение на Виктория Азаренка, украинката е най-опитната тенисистка в горната половина на схемата и все още няма загубен сет в турнира. След завръщането си от майчинство през пролетта на миналата година Свитолина записа 14 победи на Големия шлем, като игра четвъртфинал на Ролан Гарос и полуфинал на Уимбълдън. В началото на януари тя стигна до мача за титлата в Оукланд, където загуби от Кори Гоф.

До момента Свитолина и Носкова не са играли една срещу друга.

Карлос Алкарас – Миомир Кецманович (трети мач на „Rod Laver Arena“, от 10:00)

След като даде сет в първите си два мача на Australian Open, в трети кръг късметът се усмихна на Карлос Алкарас. Испанецът остана на корта само 65 минути, тъй като Джунчен Шанг се оттегли заради контузия в началото на третата част. Така световният №2 се класира за дебютния си осминафинал в Мелбърн и стана най-младият играч, достигал до тази фаза в седем поредни „мейджър“ надпревари.

До момента Алкарас е спечелил шест от седемте си осминафинала на Големия шлем, като единствената му загуба на тази фаза е от Яник Синер на Уимбълдън 2022. Испанецът няма загуба от играч извън Топ 50 след изненадващото си поражение от Фабиан Марожан в Рим, а на Големия шлем – от Australian Open 2021 насам.

След разочароващата за него 2023, която завърши с отрицателен баланс и извън Топ 50 на света, Миомир Кецманович отново започва да намира някогашната си форма. Сърбинът игра осминафинали в Хонгконг и Аделаида, загубени съответно от Франсис Тиафо и Джак Дрейпър, а в трети кръг на Australian Open спаси два мачбола и отстрани миналогодишния полуфиналист Томи Пол. За световния №60 това ще бъде втори осминафинал на Големия шлем след този в Мелбърн през 2021, когато загуби от Гаел Монфис след три оспорвани сета.

До момента Алкарас и Кецманович са се изправяли един срещу друг веднъж, като испанецът надделя в драматичен трисетов сблъсък в Маями през 2022 г.