Дарси продължи успешната си серия срещу германци и в София, Клижан върза „геврек“ на Кузнецов

Sofia Open, първи кръг

Стив Дарси – Максимилиан Мартерер 6-3 7-6(3)

Андрей Кузнецов  – Мартин Клижан 0-6 6-7(4)

Стив Дарси стартира участието си на турнира в София, налагайки се с 6-3 7-6(3) над миналия през квалификациите германец Максимилиан Мартерер, който в пресявките победи Адриан Андреев. Така победителят продължава успешната си серия срещу представители на Германия, след като на Купа „Дейвис“ донесе ценен успех на Белгия.

Белгиецът изостана 0-15, а после направи двойна грешка в откриващия гейм. За първи път вкара първи сервис на следващата точка, но лош контакт с топката от форхенд донесе 3 брейкбола на германеца. Дарси неутрализира първия, но на втория допусна непредизвикана грешка от форхенд и бе пробит.

Мартерер затвърди безпроблемно благодарение на отличен начален удар и дълбоки форхенди, когато се стига до разиграване – 2-0, но бързо изпусна преднината си – 2-2.

Към средата на частта играта на квалификанта спря да е ефективна. Той изостана 15-40 на свой сервис в шестия гейм и изгради отлична атака, изваждайки съперника от баланс, после излезе на мрежата, но изненадващо смачът му попадна в аут. Така Мартерер допусна втори брейк – 2-4.

При 2-5 германецът сервираше за оставане в сета и взе задължителния гейм.  В следващата част търсеше уинъри и редуваше печеливши удари с грешки – 30-30. Дарси достигна до сетбол, на който вкара прекрасен сервис и без да влиза в разиграване поведе в мача – 6-3.

След подновяването на играта сервиращите бяха много по-категорични, докато в петия гейм Мартерер не започна да бърка без видимо Дарси да го притиска.  Германецът подари брейкбол на опонента си, но се спаси и прецизен форхенд уинър по правата – дюс. След това взе предимство и сложи точка на частта с ас – 3-2.

Веднага след това поведе 40-0, но пропиля и трите си брейкбола  и изпусна шанса във важен момент да пробие. Дарси продължаваше да е непостоянен на подаванията си и често оставаше в глуха защита, но 21-годишнят му съперник грешеше рутинни отигравания – 4-4.

В единадесетия гейм белгиецът имаше скрит мачбол на разположение, когато поведе 40-30, но три поредни отлични сервиса на Мартерер го спасиха – 6-5.

Стигна се до тайбрек, в който белгиецът първи осъществи минибрейк и поведе 4-2 точки.  При 6-3 Дарси сервираше и сложи точка на срещта – 7-6(3).

Същевременно на Корт №1 Мартин Клижан победи Андрей Кузнецов с 6-0 7-6(4). Поставеният под №8 в схемата словак, който сложи край на мача след час и 15 минути игра, ще играе срещу победителя от двубоя между германеца Даниел Брандс и швейцареца Марко Чудинели, като в неговия поток е и Григор Димитров. Двамата могат да се срещнат евентуално на полуфинал.

Клижан стартира с бърз сет на нула, а във втория двамата си размениха по един пробив и играха тайбрек за определяне на победителя. Словакът спечели подаването на своя съперник за 4-2, а след това задачата за него стана лесна и той довърши победата на четири точки.