Професионален спорт или електронна игра: форматът на UTS през мача Циципас – Гаске

Професионален спорт или електронна игра: форматът на UTS през мача Циципас - Гаске

Въпреки, че предизвиква смесени реакции сред зрителите, Ultimate Tennis Showdown несъмнено е събитие, което бяга драстично от установените норми в тениса.

Нека погледнем какво представлява формата през призмата на сблъсъка между Стефанос Циципас и Ришар Гаске – може би най-добрият в демонстративния турнир на Патрик Муратоглу досега.

Малко предистория и основна информация:

Двамата бяха започнали кампанията си с по един успех  – французинът с 3-2 срещу Гофен, а гъркът с 3-1 над Беноа Пер. Резултатите може и да ни изглеждат като нормални от Големия шлем, но начинът, по който се стига до тях няма нищо общо с познатата ни игра.

Всяка среща се състои от четири части, които не приключват при достигането на даден брой геймове от единия състезател, а при изтичането на 10 минути. Който е спечелил повече точки, печели четвъртината. Загрявка няма, а през две точки тенисистите си предават изпълнението на сервиса.

Най-голямата разлика идва от въвеждането „UTS Cards“

Stefanos Tsitsipas UTS

Надхитрянето започва още преди излизането на корта, когато двамата играчи трябва да изберат на какви „UTS Cards“ ще заложат – еквивалент на картите в играта „Монополи“, които носят специални правила и бонуси за човекът, който ги е използвал.

В случая и двамата избраха едни и същи карти – „x3 Winner“ и „Steal Serve“. И двете са способни да решат сета, използвани в правилния момент. Ако прибегнеш до първата и запишеш уинър, той директно ти носи три точки. Втората пък ти позволява да изпълняваш начален удар вместо опонента си два пъти – нещо, което в края на частта може да се окаже ключово. За Стефанос това беше промяна в стратегията, след като в първия ден избра „-1 Serve“ и „Steal Serve“.

В първия сет картите проработиха по-добре за световния №6. Гаске потърси троен уинър при аванс от 8-6, но така и не успя да реализира печеливш удар, като изпусна шанса си и изостана с 10-12. Дойде моментът Циципас да използва същия бонус, като при него грешка нямаше – уинър и бързо покачване на преднината до 15-11. Със само една оставаща минута на часовника, това сложи край на интригата в първата четвъртина.

Друго нововъведение: интервюта по време на мача

На NextGen ATP Finals вече сме виждали дистанционните разговори със слушалки и микрофон между играч и треньор. Те са налични и тук – нещо, което продължава да не се харесва на Циципас (в Милано той счупи своя комплект в знак на негодувание).

Тук обаче имаме възможността да наблюдаваме и кратки интервюта между водещите на двубоите и състезателите, като едно такова засегна картите, които двамата използваха в третия сет. След като Гаске бе изравнил резултата в мача, началото на третата част бе оспорвано. При 6-6 французинът използва „x3 Winner“ и макар да загуби първото разиграване на свой сервис, при второто записа ас – 9-7. Стефанос отговори със своя успешна употреба на картата и обърна сета, за да го спечели в крайна сметка с 15-12.

„Сякаш стана по-добър след тези три директни точки на Гаске с аса. Това вдъхнови ли те, какво се случи?“ „Вбеси ме,“ отговори с усмивка представителят на новото поколение. „Понякога имам нужда да съм ядосан, всъщност помага много.“

Относно това какво е чувството да използваш такъв бонус, той добави: „Предполагам, че в такъв момент очаквам от себе си да вкарам ас или да запиша уинър. Има определени изисквания. Не знам дали усещаш напрежение, просто усещаш много отговорност.“

Битката стигна до „внезапна смърт“

Циципас запази впечатляващото си ниво от първия ден на надпреварата, но 33-годишният Гаске бе готов да му даде сериозен отпор. Световният №50 се придвижваше прекрасно по корта и често прочиташе добре намеренията на съперника си. Това му помогна да измъкне двата най-оспорвани сета в срещата и да доведе резултата до 12-17 15-14 12-15 15-13.

При 2-2 четвъртини се играе пета, кръстена „внезапна смърт“. В нея състезателите се нуждаят от две поредни точки, за да спечелят мача. Всяко, освен първото разиграване, може да бъде с цената на мачбол. Редуват се на сервис.

Стефанос изпълни първи начален удар и задаваше темпото в частта. При 3-4 Гаске намери мрежата от бекхенд и двубоят приключи.

Именно липсата на съществени разлики в нивото на игра на двамата демонстрира нагледно колко значими и решаващи могат да бъдат нововъведенията на Муратоглу.


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH