Рафаел Надал: Щом имам 1000 победи, значи съм стар

Вчера Рафаел Надал намери място в доста елитен клуб. Неговият успех над Фелисиано Лопес във втория кръг на Мастърса в Париж бе победа №1000 в кариерата на испанеца, като той стана едва четвъртият играч в историята, достигал до тази граница. Но освенза дългите години на постоянство, според Надал това постижение е свидетелство и за още нещо.

„Да имам 1000 победи означава, че съм стар“ заяви с усмивка Матадора в интервюто си след мача. „Това означава, че съм играл добре в продължение на много дълго време, защото да достигна този брой означава, че съм се представял на ниво в продължение на много години и това е нещо, което ме прави щастлив“ добави Надал.

„Единственото, което мога да кажа, е „Благодаря“ на всички, които ми помагат и на тези, които ме подкрепяха във всеки момент от живота ми и ми помогнаха да стигна до там, където съм в момента“ каза още световният №2.

Единственият все още играещ тенисист, който има повече победи от Надал, е Роджър Федерер (1242 победи), като швейцарецът е на второ място по този показател. Рекордьор е Джими Конърс (1274), а на трета позиция е Иван Лендъл (1068).

Rafael Nadal

Първата професионална победа на Надал стана факт през 2002 г., когато испанецът надделя над своя сънародник Рамон Делгадо на турнира в Майорка.

С вчерашния си успех Надал прекъсна негативната серия от две поредни поражения срещу Фелисиано Лопес и вече има баланс от 10 победи и 4 загуби срещу този съперник. Лопес се наложи над Рафа на Мастърса в Шанхай през 2014 г. и на този в Синсинати година по-късно, а вчера спечели първия сет, но Надал намери сили за обрат.

„Започнах мача по възможно най-лошия начин, особено когато играеш срещу тенисист със сервиса на Фели“ сподели Надал след двубоя. „След това играх под голямо напрежение през целия мач, но намерих начин да се справя. Това е най-важното. Гордея се с тази победа. Да спечелиш такъв мач е много по-удовлетворяващо, отколкото да победиш с 6-3, 6-3“ каза още Надал.

Испанецът се стреми към своята първа титла в турнира, като днешното препятствие пред него на 1/8-финалите ще бъде 61-вия в света Джордън Томпсън, който в предходния си мач осъществи впечатлявящ обрат срещу Борна Чорич, след като изоставаше със сет и пробив.

Във всичките си седем участия на турнира до момента Надал е достигал поне до 1/4-финал, като най-доброто му постижение е финалът от 2007 г., където загуби от Давид Налбандиан с 4-6, 0-6.