Мъри спаси 4 мачбола, но Надал все пак заслужи ATP финал №100 в кариерата си

Monte-Carlo Rolex Masters, полуфинал
Анди Мъри – Рафаел Надал 6-2 4-6 2-6

Рафаел Надал бързо набра много сериозна победна инерция на сезона на клей и за първи път от 2013-а насам си осигури място в мача за трофея на Monte-Carlo Rolex Masters след заслужен обрат с 2-6 6-4 6-2 над Анди Мъри. Това е седми успех на Матадора от осем мача на червени кортове срещу световния №2, а испанецът се класира и за юбилейния си стотен ATP финал, където очаква Джо-Вилфрид Цонга или Гаел Монфис.

Още в откриващия сервис гейм на Надал, Мъри поведе с 40-30, но форхендът му се заби в мрежата. Последваха два силни форхенда на Рафа по обратния диагонал, с което испанецът стигна до геймбол, а след бекхенд в аут на шотландеца, резултатът стана 1-1.

В шестия гейм след сгрешен форхенд на Рафа резултатът стана 0-40, ретурът на шотландеца за малко не намери очертанията на корта, но при втория брейкбол, Матадора сгреши форхенда си. Още в следващия гейм Надал стигна до точка за рибрейк, но с третия си ас в мача Мъри я отрази. Мъри пропусна още един брейкбол, а след хубаво разиграване, приключило с минаващ удар по правата от бекхенд, Рафа стигна до ново равенство. Все пак световният №2 се оказа на един гейм от успеха в сета след красив уинър от бекхенд по диагонала.

При 2-5 Надал сервираше за оставане откриващата част, но с успешна къса Мъри стигна до сетбол, след което форхендът на Рафа се спря в мрежата. Осмекратният шампион в Княжеството започна с нови сили втория сет, в който поведе с 15-40 и спечели с бекхенд по късия диагонал хубаво разиграване, за да вземе пробив аванс. Още в следващия гейм обаче шотландецът се пребори, върна брейка, след което затвърди пробива.

В седмия гейм испанецът се добра до две поредни точки за пробив, като британецът спаси първата с хубава комбинация сервис по диагонала и форхенд в ъгъла на корта, но при втория Матадора заслужи пробив с минаващ удар на смач на Мъри. Доста усилия положи, но все пак испанецът затвърди за 5-3.

Надал се преобрази тотално във втория сет и наистина заличи всяка нотка на пасивност в представянето си. Освен това, Рафа пласира 77% от първите си сервиси и съвсем заслужено рестартира битката с 6-4. След почивката Матадатора тотално сломи съпротивата на Мъри, като проби още първото подаване на съперника. Надал стигна до общо четири шанса и при последния нададе победоносен вик след перфектно изпълнена къса топка от основната линия.

Рафа приключи с интригата след серия от 10 поредни точки, която му подсигури пробив на нула за 4-1, който испанецът лесно затвърди за 5-1. Мъри се бори с всички сили и принуди осемкратния шампион да сервира за победата при 5-2. Анди намери начин да спаси цели четири мачбола и дори стигна до брейкпойнт, само че разочаровано изглежда как минаващият му удар по правата лети в аут.

Матадора трябваше да заличи и още един шанс за пробив преди да успее най-после да сложи край на този зрелищен полуфинал.