Надал бе опрян до стената, но се измъкна срещу Гофен

Mutua Madrid Open, осминафинал

Рафаел Надал – Давид Гофен 6-3, 5-7, 7-6(9)

Рафаел Надал се класира за четвъртфиналите на Мастърс турнира в Мадрид след много трудна, но напълно заслужена победа срещу Давид Гофен. Белгиецът изигра чудесен мач и напомни за най-добрите си дни на корта, но рекордьорът по титли от Големия шлем показа пословичната си непримиримост и спаси четири мачбола, преди да стиггне до успеха.

В следващата фаза може да видим нов сблъсък между него и Карлос Алкарас. Това ще се случи, ако тийнейджърът отпразнува рождения си ден с победа над Камерън Нори.

Надал имаше проблеми в началото, след като пропусна брейкпойнт във втория гейм а впоследствие Гофен реализира първия пробив в мача и осъществи обрат за 3-2. От този момент до края на сета обаче Матадора наложи непосилно за белгиеца темпо и напълно контролираше играта. Представителят на домакините реализира два поредни пробива, след които надделя с 6-3 в откриващата част и поведе в мача.

Във втората част испанецът проби пръв, след което задържа преднината от два гейма до 5-3. Мачът изглеждаше приключил, но Гофен имаше други планове. Изправен пред поражение, белгиецът започна да рискува много повече при атаките си и тази тактика се отплати. Световният №60 спаси два мачбола и завърши сета със серия от четири поредни спечелени гейма, успявайки да се наложи със 7-5.

Напълно подобаващо за подобен мач, третият сет бе най-драматичният. Никой от опонентите не успя да осъществи пробив и се стигна до тайбрек, в който Надал стартира много по-добре и поведе с 4-1. Гофен обърна резултата и стигна до два поредни мачбола, но не успя да се възползва от нито един от тях.

Шампионът на Australian Open също пропусна мачпойнт, докато белгиецът пропиля още две възможности да реши двубоя. В крайна сметка дълго разиграване, завършило с форхенд в аут на Гофен сложи край на мача и Надал триумфира с 6-3, 5-7, 7-6(9) след 3 часа и 13 минути игра на „Маноло Сантана“.