Надал бе затруднен, но се завърна триумфално на Уимбълдън

Уимбълдън, първи кръг

Рафаел Надал – Франсиско Серундоло 6-4, 6-3, 3-6, 6-4

Рафаел Надал се класира за втори кръг на Уимбълдън след четирисетов успех над световния №41 Франсиско Серундоло. Рекордьорът по титли от Големия шлем демонстрира колебания, като загуби третия сет и изоставаше с пробив в четвъртия, но въпреки това се завърна с победа на Шампионата три години след последното си участие.

Днешната победа бе под №306 за Матадора на Големия шлем, като по този начин той изравни постижението на Мартина Навратилова.

В следващата фаза испанецът ще се изправи срещу Ричардас Беранкис.

Серундоло пласира повече уинъри (30-23), но за сметка на това Надал записа повече асове (5-2) и направи по-малко непредизвикани грешки (41-45). Испанецът спечели 70% от точките си на първи сервис (63/90) и реализира седем от 14-те си точки за пробив (50%), докато неговият опонент оползотвори едва четири от своите 18 брейкпойнта (22%).

Надал постави опонента си под сериозно напрежение още в началото, реализирайки ранен пробив за 3-1. Аржентнинецът обаче върна брейка и изравни, като впоследствие паритетът се запази при 4-4. В деветия гейм Серундоло достигна до три възможности за пробив, но Надал успя да се измъкне от трудната ситуация и да си върне водачеството. В решаващите моменти от сета много по-големият опит на световния №4 се оказа решаващ и той записа решаващ брейк за 6-4.

Втората част започна равностойно, като при 2-2 Серундоло стигна до първия брейкпойнт в сета, от който обаче не се възползва и Надал отново спечели подаването си. Тази пропусната възможност струваше скъпо на аржентинеца, тъй като Матадора се движеше все по-добре по корта продължаваше да контролира по-голямата част от разиграванията. Това му помогна да пробие в шестия гейм, след което да затвърди брейка и да увеличи преднината си на 5-2. Серундоло спаси два сетбола и намали резултата, но Надал не позволи на младия си опонент да застраши водачеството му и отговори с гейм на нула за 6-3.

В началото на третия сет двамата си размениха по един брейк за 2-2, като Серундоло стоеше все по-добре в дългите разигравания и в същото време атаките му с бекхенд станаха значително по-прецизни. Междувременно ретурът на Надал на няколко пъти го предаде, което значително улесни задачата на аржентинеца, който проби за 5-3, след което стигна до два поредни сетбола.

Тя бяха пропуснати след атаки в аут, но впоследствие Серундоло прояви доста повече хладнокръвие и спаси двата брейкпойнта, до които именитият му опонент достигна. В крайна сметка южноамериканецът се възползва от третия си шанс да приключи сета и се наложи с 6-3.

Надал повече в началото на четвъртия сет, но Серундоло бързо възстанови равенството. След зрелищен 11-минутен гейм, в който испанецът спаси четири брейкпойнта, световният №41 все пак успя да обърне резултата, след което отрази две точки за пробив и увеличи аванса си на 3-1.

Аржентинският тенисист задържа преднината от два гейма при 4-2 и изглеждаше, че двубоят ще приключи с пети сет. От този момент нататък обаче съотношението на силите започна бавно, но сигурно да се променя. Надал повиши значително качеството на сервиса си и това му позволи много полесно да установява контрол върху разиграванията, като в същото време непредизвиканите грешки на Серундоло сериозно зачестиха.

Съвкупността от тези фактори помогна на Надал да реализира зрелищен обрат, като загуби само три точки в последните четири гейма. Испанецът стигна до мачбол, при който Серундоло изпрати топката в аут при опит за атака с бекхенд по правата и по този начин шампионът на Australian Open и Ролан Гарос записа втори пореден пробив, с който оформи крайното 6-4, 6-3, 3-6, 6-4 след 3 часа и 36 минути игра.