Надал детронира Джокович в зрелищния епизод №59 от класиката

Ролан Гарос, четвъртфинал

Новак Джокович – Рафаел Надал 2-6, 6-4, 2-6, 6-7(4)

Ролан Гарос ще има нов шампион. Рафаел Надал елиминира защитаващия титлата Новак Джокович в четирисетово зрелище на „Филип Шатрие“, правейки сериозна крачка към своята 22-ра титла от Големия шлем. Предстоящият полуфинал ще бъде 15-и за испанеца в надпреварата, като той е губил на тази фаза само веднъж – от Джокович през миналия сезон. Днешният сблъсък бе първият в историята, в който един срещу друг се изправят двама играчи с поне по 20 титли от Големия шлем, с по над 1000 победи в Тура и по над 300 „мейджър“ триумфа.

Опонент на Надал в битката за място на финала ще бъде Александър Зверев, който елиминира Карлос Алкарас.

Джокович пласира повече асове (5-3), но въпреки това Надал беше по-резултатен на сервис (88-80). Испанецът записа повече уинъри (57-48) и направи по-малко непредизвикани грешки (43-53). И двамата опоненти показаха сериозни колебания при шансовете си за пробив, като Надал оползотвори седем от 17-те си брейкпойнта (41%), докато Джокович реализира едва четири от своите дванадесет (33%).

В маратонския откриващ гейм, продължил 11 минути, Надал стигна до три брейкпойнта, като и при трите Джокович сгреши на първи сервис. В първите две ситуации сърбинът избегна опасността, но при третата водачът на схемата изпрати топката в мрежата при атака с бекхенд и ранният пробив стана факт. Впоследствие Матадора затвърди брейка, като достигна до къса топка и успя да намери празното пространство в корта с техничен удар. Сервисът на Джокович обаче заработи и той намали резултата на 2-1, записвайки първия си ас в двубоя.

Световният №1 стигна до два поредни шанса за връщане на пробива, но те бяха отразени след отлични излизания на мрежата на Надал, а в крайна сметка геймът приключи с непредизвикана грешка от страна на Джокера. Ретурът на сърбина започна все по-често да го предава, което от своя страна даде на Надал самочувствието да е по-агресивен на сервис.

Това, в комбинация с добрата игра на мрежата и отличното движение по корта на испанеца, му помогна да реализира нов брейк и да поведе с 5-1. Джокович прекъсна серията му и редуцира пасива си, но Надал остана непоклатим на сервис и спечели сета с 6-2.

Вторият сет започна с най-дългия гейм в двубоя до този момент – 13 минути и 24 секунди. Надал стигна до шест възможности за пробив, но Джокович демонстрира изумителна игра в защита и успяваше да избегне опасността, но самият той също пропиля няколко шанса за приключване на гейма. В крайна сметка Надал завърши поредно дълго разиграване с добре разчетено излизане на мрежата и отново записа ранен брейк. Испанецът удвои преднината си след гейм на нула, спечелен след два аса и отлични минаващи удари.

Джокович повиши процента си на вкаран първи сервис, но това се оказа напразно, тъй като световният №1 допусна няколко много нетипични за него непредизвикани грешки. Това помогна на Надал да осъществи обрат от 40-15 и да завърши гейма с поредната отразена къса топка, увеличавайки аванса си на 3-0 след втори последователен пробив.

Сърбинът обаче върна един брейк и редуцира пасива си, подпомогнат от три непредизвикани грешки на Надал в рамките на четвъртия гейм. Сервисът на Джокович отново започна да затруднява сериозно неговият опонент и не след дълго резултатът вече бе 3-2.

Рекордът за най-дълъг гейм в мача отново бе подобрен – 18 минути и 32 секунди. Първият сервис на Надал започна все по-често да го предава, а Джокович подхождаше много по-агресивно при втория. Испанецът спаси четири брейкпойнта, но самият той пропусна също толкова възможности да затвори гейма. В крайна сметка всичко приключи след топка в аут на Надал при опит за атака с бекхенд по правата и равенството в сета бе възстановено.

Испанецът можеше да си върне инициативата, но пропусна брейкпойнт в седмия гейм. Джокович продължи да играе много агресивно и уверено и след поредната мълниеносна атака, направила Надал безпомощен, осъществи пълен обрат от поведе с 4-3.

Рекордьорът по титли в турнира прекъсна серията на Джокович и изравни резултата, но не за дълго, тъй като след няколко отлични атаки с бекхенд световният №1 направи нова крачка към спечелването на втората част. Сърбинът стигна до сетбол, който обаче бе пропуснат след топка в аут. Неубедителен ретур на Джокера предостави геймбол на Надал, който обаче бе спасен. Малко след това пред сърбина се откри нов сетпойнт, който бе оползотворен след форхенд в аут от страна на световния №5 и Джокович изравни резултата в мача след 6-4.

Противно на развитието на играта, третият сет започна с пробив на нула за Надал. Испанецът затвърди брейка, но Джокович върна интригата като спечели следващото си подаване и намали изоставането си на 2-1. След почивката Надал се оказа в трудна ситуация, тъй като бе изправен пред точка за пробив, която обаче успя да отрази, а малко след това геймът приключи след неуспешен опит за къса топка от страна на Джокович.

В следващяи гейм Надал бе този, който стигна до шанс за пробив, след като Джокера допусна двойна грешка при 30-30. В последвалото разиграване световният №1 изпрати топката в аут при атака с бекхенд по диагона;а и по този начин испанецът реализира нов пробив, увеличавайки аванса си на 4-1.

Надал продължи да бъде много солиден на сервис и се доближи на гейм от спечелването на сета, но Джокович отговори със сервис гейм на нула. Надал обаче продължи да владее инициативата и стигна до два поредни сетбола. При първия испанецът изпрати топката далеч в аут при смаш в центъра на корта, но веднага след това неговият опонент върна жеста и не успя да намери очертанията на корта при наглед лесна топка на мрежата и по този начин Надал спечели третия сет с 6-2.

Началото на четвъртия сет бе много по-добро за Джокович, който проби в самото начало и поведе с 2-0. В последното разиграване от втория гейм Надал пласира зрелищно воле, което сякаш намери линията, но проверката на съдията показа, че топката е аут. Водачът в ранглистата продължи да диктува темпото и след няколко разигравания в близост до мрежата затвърди брейка за 3-0.

Надал редуцира пасива си, но Джокович продължи да го тормози с отлично пласирани къси топки и възстанови разликата от три гейма в своя полза. При 5-3 сърбинът стигна до сетбол, който обаче пропусна след бекхенд в мрежата. Пред Джокович се откри още една възможност за спечелването на сета, но Надал предусети излизането му на мрежата и пласира минаващ бекхенд. От своя страна испанецът пропусна брейкпойнт, но малко след това пред него се откри нов шанс за пробив, който стана факт след форхенд уинър по диагонала.

Рекордьорът по титли в турнира започна да атакува бекхенда на Джокович и тази тактика му донесе успех, изравнявайки резултата в сета при 5-5. Сърбинът си върна водачеството след няколко отлични атаки с форхенд от основната линия, но Надал реагира със сервис гейм на нула и доведе сета до тайбрек.

Топка в аут на Джокович и форхенд уинър от центъра на корта донесоха мини-пробив и преднина от 2-0 за Матадора. Сърбинът опита отново да постави опонента си под напрежение чрез атаки с форхенд от основната линия, но непредизвикана грешка от негова страна направи резултата 4-1 в полза на Надал. Последва топка в аут при бекхенд по диагонала на световния №1 и смяната на полетата дойде при резултат 5-1 в полза на Надал.

Испанецът стигна до пет последователни мачпойнта, но Джокович показа шампионски дух и спаси първите три след отлично изградени атаки. Надал обаче вече не можеше да бъде спрян и приключи мача с бекхенд по правата, оформяйки крайното 6-2, 4-6, 6-2, 7-6(7) след 4 часа и 12 минути на „Филип Шатрие“.