Надал обърна Карено-Буста, Ферер загуби от 94-ия в света Марченко

Qatar Exxonmobil Open, I кръг

Рафаел Надал – Пабло Карено-Буста 6-7(5) 6-3 6-1

Рафаел Надал трябваше да прави обрат, но в крайна сметка спечели срещу сънародника си Пабло Карено-Буста с 6-7(5) 6-3 6-1 и се класира за втория кръг на Qatar Exxonmobil Open, където ще играе с Робин Хаасе. Това беше и втора победа от два мача за Рафа срещу по-младия испанец, който вече има шест загуби от шест срещи с представители на Топ 10. Следващият съперник световния №5 е Робин Хаасе.

Първият сет бе доста равностоен и се наложи да се реши с тайбрек, при 5-2 точки Карено-Буста стигна до четири поредни сетбола след ретур уинър от бекхенд. Световният №5 спаси три от тях, но при последния 24-годишният тенисист се възползва от шанса си и спечели сета.

Световният №67, който в последния си мач за 2015-а загуби от Григор Димитров на Мастърса в Париж, спаси два брейкбола в откриващия гейм на втората част, но при следващото си подаване се пропука и Надал поведе с 2-1, затвърди и продължи да поддържа аванса си. При 5-3 и 40-15 бившият №1 стигна до два сетбола и не се поколеба още при първия да изравни сетовете.

Рафа проби за 2-0, но допусна рибрейк. Отново проби за 3-1, след мощна размяна от основната линия привика съперника си на мрежата и го размина, за да пробие пак и да поведе с 5-1, а след това безпроблемно приключи мача на свой сервис след два часа игра.

Давид Ферер – Илия Марченко 7-6(8) 3-6 2-6

Миналогодишният шампион в Доха Давид Ферер отпадна още на старта на тенис турнира Qatar Exxonmobil Open 2016 след загуба от световния №94 Илия Марченко със 7-6(8) 3-6 2-6. Испанецът започна слабо, като загуби още първия си сервис гейм на мача, но върна брейка за 5-5 и се стигна до тайбрек. В него четвъртият поставен допусна един минибрек по-малко и спечели първия сет с 10-8 точки.

Украинецът обаче започна силно и втория сет, поведе с 2-0, а пробивът бе достатъчен за частта. В третия сет Марченко спечели подаването на съперника си в третия и петия гейм, в последния спаси три брейкбола и се поздрави с крайния успех след два часа и 19 минути игра. В следващия кръг Марченко ще играе с Темураш Габашвили.

Фернандо Вердаско победи Малек Джазири в два тайбрека – 7-6(4) 7-6(4), и в следващия кръг ще има нелеката задача да се изправи срещу световния №1 Новак Джокович. Сърбинът води със 7-4 победи, катопоследната е от миналогодишния Australian Open.

Пол-Анри Матьо победи Алберт Рамос с 6-3 4-6 7-6(7) и си осигури среща с Жереми Шарди,  Леонардо Майер отстрани Бенямин Бекер с 6-1 6-2 и във втори кръг ще срещне Пабло Андухар, а Андреас Сепи пък загуби с 6-3 1-6 3-6 от Рикадрас Беранкис, а в следващия кръг латвиецът ще играе с Андрей Кузнецов.

„Труден мач, сервисът ми бе ключът към успеха“, заяви Григор Димитров след победата над Жил Симон