Надал продължава сезон 2022 с 18-а поредна победа

BNP Paribas Open, четвърти кръг
Рафаел Надал – Райли Опелка 7-6(3), 7-6(5)

Рафаел Надал продължава най-добрия старт на сезон в кариерата си. Испанецът записа 18-а поредна победа, след като успя да удържи на мощните сервиси на Райли Опелка и след 7-6(3), 7-6(5) си осигури място на четвъртфиналите в Индиън Уелс.

Дълбока позиция на ретур бе един от отговорите на Надал спрямо началния удар на съперника. Във втория сет Надал успя да заличи пробив пасив след любопитна серия от пет гейма, в които неизменно имаше брейкболи. Опелка пропусна страхотен шанс при 4-2, когато не успя да реализира три възможности за втори пробив аванс преди в следващия гейм Надал да изравни за 4-4.

Победата дойде след 2 часа и 11 минути на корта като бе втора за испанеца от два мача с 211-сантиметровия американец.

„Той е един от най-тежките съперници на тура. Много е тежко да контролираш оръжията му с неговия сервис и форхенд. Мисля, че днес изиграх най-добрия си мач в турнира до момента. Много съм доволен от това как успях да спечеля мача, с два трудни тайбрека. Тази победа значи много за мен.“

Световният №4 е най-високоранкираният тенисист, останал в турнира и е на три победи от четвърта титла през годината.

„Играх добре. Трудно е, защото трябва да намериш правилния баланс. Когато играеш от основната линия мислиш, че не трябва да сбъркаш, защото няма да имаш много възможности. Трябва да намериш баланса“, коментира Надал, който призна, че хроничната му травма на ходилото му създава повече болка в последните няколко дни. Той все пак е мотивиран да завърши успешно последния си турнир на хард преди да се насочи към подготовка за сезона на червено.

Сега следва четвъртфинал срещу Ник Кирьос, който премина без игра, тъй като Яник Синер се отказа поради болест. До момента Надал има 5 победи от 8 мача с австралиеца, но е загубил и двете им срещи на хард в Северна Америка. „Ник играе страхотно. Той е един от най-тежките съперници на тура. Всички знаят колко е добър, когато е мотивиран. Ще е добър тест за мен и добро предизвикателство. Вълнувам се да бъда на четвъртфинал.“