Надал срещу Марченко на полуфинал в Доха

Qatar ExxonMobil Open, четвъртфинали
Рафаел Надал – Андрей Кузнецов 6-3 5-7 6-4

Рафаел Надал се пребори с вдъхновения Андрей Кузнецов в драматичен четвъртфинал на Qatar Exxonmobil Open и след 6-3 5-7 6-4 се класира за полуфиналите, където ще играе с изненадата на турнира Илия Марченко. Това бе втора победа за Рафа над руснака в двете им срещи досега, като предишната бе на Ролан Гарос 2015-а, когато испанецът спечели с 6-1 6-3 6-2.

Вторият поставен започна ударно мача и поведе с 3-0. В седмия гейм Рафа притискаше световния №79 с мощни удари от основната линия и, въпреки че руснакът се бореше и показа добра защита, при геймбола изкара топката от форхенд в аут за 5-2. Надал сервираше за сета, но допусна да изостане с 0-30, с два хубави сервиса обаче изравни, след форхенд в мрежата на по-младия съперник стигна до сетбол и с отлична атака на мрежата затвори частта.

В четвъртия гейм на втория сет Кузнецов поведе с 40-0 при сервис на Надал и след грешка от ракетата на испанеца се възползва от първия си брейкбол в срещата. Испанецът отговори мигновено, при втория брейкпойнт привика опонента си на мрежата и върна брейка. Носителят на 14 титли от Големия шлем продължи да притиска съперника си и форхенд уинър поведе с пробив и 4-3.

Руснакът обаче не се отчая, продължи да се бори и проби на нула, а малко по-късно при 5-6 Надал за втори път сервираше за оставане в сета, когато Кузнецов поведе с 40-30 и с уинър от 140 км/ч изравни сетовете.

Надал проби в седмия гейм на решителната част, но след това изостана с 15-40 и печеливш форхенд ретур руснакът стигна до моментален рибрейк, последва обаче нов брейк за световния №5, който получи правото да сервира за мача. Матадора поведе с 40-15 и с бомбен сервис приключи мача след над два часа битка на корта.

Жереми Шарди – Иля Марченко 3-6 6-7(3)

Иля Марченко, който отстрани още на старта миналогодишния шампион Давид Ферер, се справи с още един поставен – седмия в схемата Жереми Шарди с 6-3 7-6(3), и се класира на полуфинал на надпреварата.

Световният №94 започна изключително мотивирано и поведе с 4-0, при 5-1 пропусна сетбол, след това предаде подаването си, но в крайна сметка взе сета с 6-3. Двамата си размениха по един брейк в средата на втората част и се стигна до тайбрек, в който 28-годишният украинец поведе с 6-1 и при третия мачбол стигна до крайния успех.