Надал удължи победната си серия с нов трисетов успех

Australian Open, втори кръг

Рафаел Надал – Яник Ханфман 6-2, 6-3, 6-4

Рафаел Надал продължи доброто си представяне на Откритото първенство на Австралия с нова трисетова победа, този път над световния №126 Яник Ханфман. Това бе пета поредна победа за испанеца от началото на сезона след титлата му на ATP 250 турнира в Мелбърн.

Съперник на Матадора в трети кръг ще бъде победителят от мача между Карен Хачанов и Бенжамен Бонзи.

В хода на двубоя Надал записа по-малко асове (1-5) и повече двойни грешки (5-1) от своя опонент, а процентът на спечелени на първи сервис точки бе 76% (35/46). И двамата опоненти регистрираха по 30 уинъра, но непредизвиканите грешки на световния №5 бяха 26 срещу 32 за Ханфман. Нада реализира само четири от 16-те си брейкпойнта (25%), но това се оказа достатъчно, тъй като Ханфман не успя да се възползва от нито една от двете възможности за пробив, които се откриха пред него.

Двубоят започна равностойно, като слайс бекхендът на Надал често затрудняваше Ханфман, но за сметка на това германецът тичаше неуморно по целия корт и нерядко контраатакуваше доста успешно. Първият брейкпойнт в мача се откри пред световния №126, но той бе пропуснат след топка в мрежата и Надал си върна водачеството при 3-2.

Това се оказа началото на много силна серия за Матадора, чийто сервис започна да функционира все по-добре в хода на сета. Ханфман редуваше форхенди от основната линия с къси топки, но движението на Надал по корта беше безупречно и той успяваше да отрази атаките на своя опонент. В шестия гейм шампионът в турнира за 2009 г. проби след отличен бекхенд уинър по правата, а впоследствие продължи да доминира и реализира нов брейк, след който спечели първата част с 6-2.

Вторият сет започна по аналогичен начин, като в първите пет гейма никой от двамата не успя да пробие и така резултатът стана 3-2 в полза на Надал. Испанецът играеше все по-офанзивно, но Ханфман успя да устои на натиска му, спасявайки три брейкпойнта – един при 0-1 и още два при 1-2.

Историята от първия сет бе на път да се повтори, тъй като Надал стигна до възможност за пробив в шестия гейм. Тя обаче бе пропусната след форхенд в мрежата и Хафман възстанови равенството при 3-3. Въпреки това испанецът продължи да бъде много солиден на сервис и си върна водачеството, а в осмия гейм успя да пробие, след като късите топки на Ханфман ставаха все по-лесни за разгадаване от страна на световния №5,

Надал стигна до три поредни сетбола, но при първия изпрати топката в аут, след което Хафман пласира неспасяем ретур. Третият опит обаче се оказа щастлив за Матадора и той принуди опонента си да сгреши, надделявайки с 6-3 във втория сет.

Ханфман поведе в началото на третата част, след като спаси три точки за пробив, но радостта му на трая дълго. Надал бързо изравни резултата, след което реализира пробив, след който поведе с 3-1. Разликата от два гейма се запази до 5-3, когато испанецът стигна до два последователни мачбола. Те обаче бяха спасени от Ханфман след много добре разчетени излизания на мрежата.

В десетия гейм ситуацията се повтори и Ханфман отново навакса пасив от 15-40. Впоследствие обаче пред Надал се откри пета възможност за спечелването на мача, която бе оползотворена след топка в аут от страна на германеца и по този начин шестият поставен триумфира с 6-2, 6-3, 6-4 след 2 часа и 43 минути на Rod Laver Arena.