Надал започна сезона с чиста победа на старта на AO

Australian Open, първи кръг

Рафаел Надал – Ласло Джере 6-3, 6-4, 6-1

Рафаел Надал започна участието си на Australian Open с трисетова победа над световния №56 Ласло Джере. Испанецът бе измъчван от контузия през последните дни, но въпреки това се представи много убедително и владееше инициативата през целия мач.

Във втори кръг испанецът ще се изправи срещу победителя от мача между Майкъл Мо и Виктор Троицки.

Надал имаше сериозно преимущество по отношение на спечелените на първи сервис точки, където записа 83% успеваемост срещу 60% за Джере. Испанецът бе значително по-успешен и при точките за пробив, като реализира шест от единадесетте си брейкпойнта (55%), докато Джере оползотвори само един от петте си шанса (20%). Освен това Матадора записа повече асове (5-4) и по-малко двойни грешки (1-6) от своя опонент.

Световният №2 започна много силно мача и поведе убедително с 3-0 след ранен пробив. Джере намали пасива си, но след това Надал отново проби и направи резултата 5-1 в своя полза. Сърбинът реализира единствения си пробив в мача като в следващите два гейма даде само една точка на Надал, след което поведе с 30-0 в деветия. Испанецът обаче успя да се измъкне от трудната ситуация и осъществи обрат, който му позволи да спечели първия сет с 6-3.

Надал имаше две поредни възможности за пробив в първия гейм на втория сет, но те бяха отразени от Джере. Малко по-късно сърбинът спаси още един брейкпойнт и в крайна сметка успя да спечели подаването си. Радостта на сърбина обаче не трая дълго, тъй като неговият опонент записа пробив и спечели три поредни гейма, (два от тях на нула), повеждайки с 3-1. Това се оказа повратният момент, тъй като до края на сета и двамата спечелиха всичките си сервис геймове. В десетия Надал спаси три точки за пробив на Джере, след което реализира първия си сетпойнт и така удвои преднината си в мача, триумфирайки с 6-4 във втората част.

Шампионът на Ролан Гарос започна силно и третия сет като още в първия гейм проби сервиса не Джере, след което увеличи преднината си като спечели втория на нула. Сърбинът върна жеста и намали резултата на 2-1, но това бе последният спечелен от него гейм в мача. Надал доминираше изцяло до края и реализира още два пробива. Испанецът приключи сблъсъка с още един гейм на нула в своя полза, оформяйки крайното 6-3, 6-4, 6-1 в своя полза след 1 час и 53 минути игра.

„Щастлив съм, че се класирах за следващия кръг. Мисля, че свърших добра работа днес. Имах нужда от трисетова победа. Последните 15 дни бяха трудни за мен, защото имах проблеми с гърба. Днес трябваше да се преборя и направих точно това. Опитвах се да бъда концентриран през цялото време. Желая късмет на Ласло за останалата част от сезона“ каза шампионът в турнира за 2009 г. в интервюто си след мача.