Опелка не успя да спре Надал по пътя към финала в Рим

Internazionali BNL d’Italia, полуфинал

Рафаел Надал – Райли Опелка 6-4, 6-4

Рафаел Надал е първият финалист на тазгодишното издание на Мастърс турнира в Рим. Испанецът достигна до заключителния сблъсък след двусетов успех над световния №47 Райли Опелка, който днес направи своя дебют в полуфинална фаза на ниво ATP 1000. Предстоящият финал ще бъде трети за Матадора в последните четири издания на надпреварата.

Негов опонент в битката за титлата ще бъде победителят от мача между Новак Джокович и Лоренцо Сонего.

Опелка бе по-агресивен на начален удар и записа повече асове от своя опонент (11-5), но тактиката му се оказа нож с две остриета, тъй като процентът му на вкаран първи сервис бе много по-нисък (52 % : 75 %), в резултат на което Надал спечели повече точки при своите подавания (44-42), като освен това световният №3 бе по-резултатен и на ретур (19-13). Испанецът реализира две от седемте си точки за пробив (29 %), докато Опелка не успя да оползотвори нито един от четирите си брейкпойнта.

На вчерашната си пресконференция Надал разкри, че сервисът на Опелка го притеснява, а днес се оказа, че опасенията му са били напълно основателни. Американецът спечели първите си две подавания и поведе с 2-1, а в четвъртия гейм имаше четири възможности да осъществи пробив. Надал обаче избегна опасността и възстанови равенството, след което реализира брейк и направи резултата 3-2 в своя полза.

Деветкратният шампион в турнира затвърди пробива с гейм на нула, след което пред него се откри нов брейкпойнт. Той обаче бе спасен от Опелка, а впоследствие американецът отрази още две точки за пробив и намали резултата на 4-3. Надал възстанови разликата от два гейма, но след това сервисът на Опелка отново му създаде огромни проблеми и американецът записа гейм на нула, редуцирайки пасива си до 5-4. Надал обаче не позволи на американеца да възстанови равенството и също спечели на нула подаването си, надделявайки с 6-4 в първия сет.

Двамата опоненти си размениха по един гейм в началото на втората част, след което Надал стигна до първия брейкпойнт в сета. Мощният начален удар на Опелка обаче го измъкна от трудната ситуация. Пред световния №3 се откри още една възможност за пробив, която също бе неутрализирана от американеца след много добра комбинация „сервис-воле“. Надал обаче продължи да атакува и в крайна сметка успя да пробие сервиса на световния №47, като по този начин поведе с 2-1.

В следващите четири гейма и двамата спечелиха на нула подаванията си и така резултатът стана 4-3 в полза на Надал. Испанецът отново успя да увеличи преднината си и да се доближи значително до победата, но Опелка запази интригата, като записа трети пореден сервис гейм на нула и намали резултата на 5-4. В оказалия се последен в мача десети гейм Надал на два пъти изоставаше в резултата, но в решаващите мигове успя да намери пролуки в отбраната на американеца и триумфира с 6-4, 6-4 след час и половина игра на централния корт.