Рафаел Надал пропусна три мачбола и загуби от Томпсън

Brisbane International, четвъртфинал

Рафаел Надал – Джордан Томпсън 7-5, 6-7(6), 3-6

Рафаел Надал приключи участието си на ATP 250 турнира в Бризбън след загуба от Джордан Томпсън на четвъртфинала. Испанецът със сигурност ще съжалява за този резултат, тъй като имаше три мачбола във втория сет, но не се възползва от нито един от тях. Впоследствие по-добрата физическа кондиция на Топмсън наклони везните в негова полза и той записа една от най-големите победи в кариерата си.

В утрешния полуфинал австралиецът ще се изправи срещу Григор Димитров.

Началото бе напълно равностойно, като в първите шест гейма никой от опонентите не стигна до шанс за пробив. Томпсън успя да реализира първия брейк в двубоя, но Надал веднага отвърна на удара, след което равенството се запази до 5-5. Испанецът взе водачеството след оспорван сервис гейм, а впоследствие реализира решаващ брейк, който му донесе успеха със 7-5 в откриващия сет.

При 1-1 във втория сет Надал спаси точка за пробив, но в последвалия гейм самият той пропиля три брейкпойнта. При 5-4 испанецът стигна до мачбол след топка в аут от страна на Томпсън, но пропусна шанса си с неточно воле при мрежата. В крайна сметка австралиецът спечели подаването си и възстанови равенството в сета.

В последвалия тайбрек Надал реализира мини-пробив след чудесен ретур уинър по правата. Испанецът успя да увеличи аванса си на 3-0, но веднага след това Томпсън подобри значително представянето си и изравни резултата. Надал обаче си върна инициативата след два поредни бекхенда в мрежата от страна на австралиеца.

Томпсън редуцира пасива си, но Матадора стигна до два поредни мачбола след много добро воле при мрежата. Световният №55 обаче избегна опасността след форхенд в аут на Надал, последван от много добра атака на Томпсън, с която испанецът не успя да се справи.

Отлична игра при мрежата предостави сетбол на австралийския тенисист, който не пропусна своя шанс и надделя със 7-6(6) след дълго разиграване, приключило с хладнокръвен смач от основната линия.

Заключителният сет започна много по-добре за Томпсън, който проби след ретур уинър по правата, последван от добре разчетено излизане на мрежата. За разлика от първия сет, този път австралиецът не позволи пробивът да бъде върнат веднага и увеличи аванса си на 4-1.

В почивката след петия гейм Надал поиска медицинско прекъсване и напусна корта заради болка в лявото бедро. Матадора доигра мача, но не успя да промени развоя на събитията и Томпсън триумфира с 5-7, 7-6(6), 6-3 след 3 часа и 20 минути игра.