Рафаел Надал се завърна с обрат в Ню Йорк

US Open, първи кръг

Рафаел Надал – Ринки Хиджиката 4-6, 6-2, 6-3, 6-3

След две години отсъствие Рафаел Надал се завърна на US Open с победа над световния №198 Ринки Хиджиката. Младият австралиец заслужи аплодисменти за представянето си, след като спечели откриващия сет, а в последния гейм спаси четири мачбола, но в крайна сметка рекордьорът по титли от Големия шлем намери верния ритъм и не допусна сензация.

Следващият опонент на Матадора ще бъде Фабио Фонини, който острани Аслан Карацев.

Надал записа повече асове (9-7) и уинъри (42-27), като в същото време направи по-малко двойни (2-4) и непредизвикани грешки (21-33). Испанецът спечели 77% от точките си на първи сервис (44/57) и оползотвори пет от десетте си шанса за пробив (50%), докато Хиджиката реализира един от своите четири брейкпойнта (25%).

Двубоят започна равностойно, като в първите шест гейма никой от опонентите не стигна до брейкпойнт. В началните минути обаче Хиджиката бе много по-енергичен и се движеше по-корта значително по-добре от именития си опонент. Това помогна на австралиеца да запише първия пробив в мача и да поведе с 5-3. Надал редуцира пасива си, след което спаси сетбол, но този пробив се оказа единственият в сета и Хиджиката запази разликата от два гейма за 6-4.

Във втората част обаче съотношението на силите се промени драстично, тъй като Надал повиши качеството на сервиса си и атакуваше все по-прецизно от основната линия. Това позволи на Матадора да запише ранен пробив и да поведе убедително с 3-0. Хиджиката опита да промени развоя на сета, но Надал продължи да контролира играта и записа нов брейк за 6-2.

В третия сет испанецът повиши интензитета в играта си и изненада Хиджиката с няколко чудесни излизания на мрежата. Това помогна на световния №3 отново да пробие сервиса на младия австралиец и да натрупа аванс от 4-1. До края на сета Надал предприе по-дефанзивен подход и не позволи на Хиджиката да стигне до брейкпойнт. Световният №198 спаси два от трите поредни сетбола, пред които бе изправен, но това не бе достатъчно и вторият поставен поведе в мача след 6-3.

Хиджиката на два пъти поведе в началото на третия сет, но Надал не му позволи да се откъсне в резултата и отново успя да пробие пръв, повеждайки с 4-2. Австралиецът редуцира пасива си, след което имаше златен шанс да изравни резултата, но пропусна три поредни шанса за пробив и Надал спечели подаването си. В маратонския девети гейм, продължил 14 минути, участващият с „уайлд кард“ тенисист се бори докрай и спаси четири мачбола, но в крайна сметка Надал приключи мача с брилянтен минаващ форхенд по правата за крайното 4-6, 6-2, 6-3, 6-3 след 3 часа и 12 минути на „Артър Аш“.

„Атмосферата беше невероятна. Вечерните сесии в Ню Йорк са най-добрите. Преди една година мислех, че никога повече няма да имам шанса да играя на US Open и затова съм много щастлив, че отново съм тук“ – заяви испанецът след двубоя.

„Не съм в най-добрата си форма и това е напълно нормално предвид факта, че бяха играл само един мач за последните 50 дни. Трябва да съм достатъчно скромен, за да приема, че това ще бъде дълъг и труден процес. Въпреки това успях да надделея в тричасов мач срещу труден опонент и това ме кара да бъда оптимист за следващия двубой“ – добави световният №3.