Разочарованията за Надал продължават – и Троицки го победи за първи път

Shanghai Rolex Masters, II кръг

Рафаел Надал – Виктор Троицки 3-6 6-7(3)

Разочарованията за Рафаел Надал в Азия продължават – испанецът бе елиминиран от Мастърс турнира в Шанхай след поражение от Виктор Троицки с 6-3 7-6(3). Това бе първа загуба за Надал от този съперник, като в изиграните пeт срещи преди днешната, Матадора бе загубил един-единствен сет.

Още в началото на двубоя стана ясно, че денят за Надал няма да бъде никак лек. Бившият №1 бе принуден да се спасява от ситуация 15-40 още в първото си подаване, а Троицки демонстрираше търпелива и спокойна игра от дъното на корта.

Сърбинът търсеше предимно бекхенд страната на Рафа и в седмия гейм тази тактика вече му донесе успех – пробив и аванс от 4-3. Изненадващо за многобройната публика, купила билети главно с цел да види Матадора, Троицки бързо постигна двоен брейк и затвори първия сет след само 37 минути.

Вторият сет вървеше спокойно до 4-3, когато световният №31 изпълни първокласно форхенд стоп воле и стигна до преднина от 0-30 в подаването на Надал. Рафа изигра смело следващите точки, излезе на няколко пъти в близост до мрежата и обърна гейма, с което изравни за 4-4.

Както често се случва, тенисистът, пропуснал шанс за пробив, среща затруднения на сервис веднага след това. Такава беше и ситуацията с Троицки, който изостана с 0-30, но навременен сервис го измъкна от критичното положение и сърбинът се доближи на гейм от победата при 5-4.

В десетия гейм Надал бе изправен до стената при 15-30, но скъсено бекхенд воле му помогна да изравни точките. В следващото разиграване обаче Троицки дочака грешка от форхенд и получи първия си мачбол.

Състезателят от Белград имаше предимството в последвалата размяна от основната линия, но прати форхенда си в мрежата и Рафа оцеля, въпреки че бе на точка от загубата – 5-5.

Сърбинът не загуби присъствие на духа и доведе нещата до тайбрек, в който бе по-стабилният от двамата тенисисти и конструира аванс от 6-3 точки. Впечатляващ бе бекхендът на Троицки в хода на дългия гейм и именно той му донесе победата – Надал изпълни любимия си сечен сервис по диагонала от страната за предимство, но Виктор отвърна с неспасяем ретур по късия диагонал и триумфално вдигна ръце.

Следващият противник на Троицки е Роберто Баутиста Агут, който се наложи над Тейлър Фриц с 6-4 6-4, а Лука Пуй отстрани Николас Алмагро с 6-4 7-6(10) и си уреди осминафинал с Анди Мъри или Стив Джонсън.