Завръщането на Надал – успешно, Испания – Германия 1:1

Завръщането на Надал - успешно, Испания - Германия 1:1

Купа „Дейвис“, Световна група, четвъртфинали
Испания – Германия 1-1
Рафаел Надал – Филип Колшрайбер 6-2 6-2 6-3

Рафаел Надал се завърна подобаващо след повече от два месеца отсъствие от кортовете. Световният №1 изравни резултата в битката между Испания и Германия, постигайки безапелационна победа над стария си познайник Филип Колшрайбер с 6-2 6-2 6-3. По този начин балансът между двамата набъбна на смазващото 15-1 в полза на Матадора от Майорка.

Още в първите минути на срещата Надал показа, че и през тази година ще бъде познатата сила на червени кортове въпреки липсата на игрова практика. Рафа доминираше в познатия си стил в разиграванията от дъното на корта и се защитаваше феноменално, благодарение на което веднага проби, за да поведе с 2-0 гейма.

Последва необичаен гейм, в който 10-кратният победител от Ролан Гарос направи три двойни грешки и брейкът бе върнат от Колшрайбер. Това беше последният повод за радост в сета за германеца, на когото определено му липсваше достатъчно мощ в ударите от дъното на корта, за да може да затрудни истински противника си.

Надал проби още два пъти до края на частта и с 69 % спечелени точки на първи сервис поведе в срещата с 6-2.

Статуквото не се промени и във втория сет – Надал продължаваше да доминира с екстремно лифтирания си форхенд, а Колшрайбер бе принуден да играе предимно в защита. Единственото, което можеше да притеснява испанеца, бе сравнително ниският процент успеваемост на първи сервис – около 55 %. В крайна сметка с пробиви във втория и шестия гейм резултатът от първия сет се повтори – 6-2.

Любопитно бе, че въпреки наглед неравностойния резултат, и двете части продължиха почти час – нещо типично за двубоите на Надал на червени кортове.

Надеждата за немския лагер се възвърна частично, след като Колшрайбер проби в първия гейм на третия сет. Германецът обаче допускаше прекалено много грешки от форхенд, опитвайки се да притисне опонента си и Надал успя да постигне моментален рибрейк, а след това и да излезе с аванс от 5-3 гейма.

При сервис за мача Рафа изостана с 0-30, но с любимия си подсечен сервис по диагонала затвори двубоя без повече проблеми. Това бе 23-та поредна победа за Надал в Купа „Дейвис“, с което той подобри досегашния рекорд. Припомняме, че в мачове на сингъл световният №1 има само едно-единствено поражение в тази надпревара – от Иржи Новак през 2004 г.

По този начин двата отбора си размениха един спечелен двубой в първия ден. Предстои изключително важната среща на двойки в съботния ден, в която се очаква да излязат Марк и Фелисиано Лопес срещу Ян-Ленард Щруф и Тим Пюц.