Рамос-Виньолас достигна първи 1/2-финал на Мастърс в кариерата си

Monte-Carlo Rolex Masters, 1/4-финал
Марин Чилич – Алберт Рамос-Виньолас 2-6 7-6(4) 2-6

Алберт Рамос-Виньолас продължава успешната си седмица в Монте Карло и след като в четвъртък отстрани Анди Мъри, днес достигна до 1/2-финал, налагайки се с 6-2 6-7(4) 6-2 над Марин Чилич. Испанецът следваше стриктно плана си за мача през по-голямата част от времето, наложи своето темпо и достигна до най-добрите четирима на турнир от категория Мастърс за първи път в кариерата си.

Не мина много време преди испанецът да достигне до първи брейкбол. В третия гейм 24-ият в света даде ясна заявка на съперника, че в продължителните разигравания неизменно ще е тенисистът, печелещ точката. При изоставане от 30-40 Чилич пресили форхенд и бе пробит – 1-2.

Рамос-Виньолас затвърди безпроблемно, докато съперникът му изглеждаше колеблив в подбора на удари във всяко разиграване.

Хърватинът продължи да се води по играта и ритъма на съперника, което неизменно доведе до още повече грешки. В седмия гейм испанският тенисист стигна до скрит сетбол, който материализира с прецизен дроп шот – 5-2.

При този резултат Алберт Рамос сервираше за сета, като за първи път допусна малко повече грешки, но продължи да следва плана си за мача и това му донесе успех – 6-2.

След подновяването на играта Чилич смени малко тактиката, като скъси точките и започна да използва своите най-силни оръжия, понатрупвайки и увереност. След солиден сервис гейм той стигна и до брейкбол, но след три последователни грешки от форхенд не се възползва от открилата се възможност – 1-1.

Световният №8 обаче прати ясно послание – вече няма просто да пласира топката в центъра на корта. Испанецът почна да е под по-голямо напрежение, когато подава, но все пак удържаше – 3-3.

В седмия гейм обаче настъпи моментът на Алберт Рамос-Виньолас. Той поведе 30-0, а после вкара следващата точка в любимия си ритъм, изграждайки постепенна атака, която завърши с навлизане навътре в корта и форхенд уинър. Чилич отрази първата опасност, но после сервисът му го предаде – 4-3.

При 5-4 световният №24 сервираше за място на полуфиналите, но вече опрян до стената, съперникът му включи в действие мощния си форхенд и след няколко бързи точки върна брейка – 5-5. Двамата вкараха развръзката в тайбрек, след като испанецът отрази сетбол в дванадесетия гейм. Устремът на Чилич обаче се оказа твърде силен, за да бъде спрян и той изравни – 7-6(5).

В инфарктен трети сет двамата си размениха по пробив в първите четири грейма, а крайният резултат вече бе непредсказуем.

Решаваща крачка предприе Рамос-Виньолас, който в четвърти гейм поведе 40-30 от посрещане, а на брейкбола Чилич не намери очертанията на корта с форхенд по обратния диагонал – 4-2.

Това бе и решаващият момент в мача. 24-ият в света затвърди за 5-2, а после не даде точка на Чилич от посрещане и се класира напред – 6-2.