Раонич измъкна двудневния двубой срещу Кирьос пред погледа на Джон Макенроу, британец изхвърли Симон

Aegon Championship, 1-и кръг

Милош Раонич – Ник Кирьос 6-7 (5) 6-4 6-4

Кайл Едмънд – Жил Симон 6-4 3-6 6-1

Милош Раонич зарадва новия си треньор Джон Макенроу с победа над талантливия Ник Кирьос в турнира Aegon Championship в Лондон. Австралиецът бе спечелил последните три двубоя помежду им, включително срещата на Уимбълдън през миналата година, а двубоят бе прекъснат вчера при сет на сет, когато играта на Раонич бе в подем. Това обаче не попречи на канадеца да се пребори за успеха с крайното 6-7 (5) 6-4 6-4.

В първия сет Раонич профучаваше през сервис геймовете си, докато Кирьос изпитваше по-сериозни проблеми, но макар да му се наложи да отразява 4 брейкпойнта, все пак доведе първия сет до тайбрек. В него грешка от бекхенд на Милош му даде аванс от 4-2 точки, само че канадецът обърна до 5-4 с брилянтно стоп воле. Сервисът помогна на Кирьос бързо да спечели следващите две точки, след което австралиецът открадна тайбрека с класически минаващ удар за 7-5 т.

След почивката двамата продължиха да доминират от линията за начален удар, само че Раонич успя да се закрепи в подаването на Кирьос при 2-2 и от петия брейкбол намери начин да пробие. Канадецът не се нуждаеше от повече шансове и изравни сетовете, печелейки с 6-4 гейма, след което мачът беше прекъснат.

В днешното доиграване тенденцията се запази и отново Раонич бе по-добрият от двамата на ретур. Още при резултат 1-1 Милош получи възможност за пробив, но тя бе отразена с мощен сервис на австралиеца. Това бе деветият брейкбол, който канадецът пропусна, от общо 10 за целия двубой, срещу нито един за Кирьос.

Двамата задържаха сервиранията си без проблем до 4-4, когато Раонич пласира майсторски слайс от бекхенд и след две поредни двойни грешки, Кирьос най-накрая предаде подаването си.

При сервис за мача на Милош, австралиецът получи първите си точки за пробив след хазартен форхенд и няколко небрежни отигравания на третия поставен. Последва обаче серия от бомбени начални удари и канадецът приключи двубоя след общо 2 часа и 4 минути игра. Съперник на Раонич в следващия кръг ще бъде Иржи Весели от Чехия.

В друг двубой от днешния ден британецът Кайл Едмънд даде поводи за радост на публиката, след като изненадващо отстрани №8 в схемата Жил Симон с 6-4 3-6 6-1. Двамата си размениха по един пробив в първия сет до 4-4, когато Едмънд постигна решителен втори брейк с помощта на мощния си форхенд. Представителят на домакините диктуваше повечето разигравания благодарение на агресивната си игра, а Симон стоеше твърдо пасивно на корта.

Вторият сет започна страхотно за Кайл, който постигна пробив в първия гейм и психологическото предимство изглеждаше изцяло на негова страна. Тогава обаче последва едно неприятно падане върху коварната трева и след печеливш ретур от бекхенд Симон изравни резултата.

Тонусът на Едмънд се загуби след този инцидент и в следващите минути осмият поставен умело го движеше по ширината на корта, което му донесе и победата в частта – 6-3.

В третия сет при 1-1 се стигна до 0-40 на сервис на британеца, но с помощта на началния удар той измъкна гейма. Тогава играта бе прекъсната заради дъжд. Когато двамата се върнаха след около половин час, Симон сякаш бе загубил чувството си към топката. Последва експресна серия от геймове за младия англичанин и крайната победа бе негова с убедителното 6-1 в третата част.

Съперник в следващия кръг на Едмънд ще бъде ветеранът Пол-Анри Матьо. Французинът имаше сериозни проблеми срещу Даниел Евънс, но все пак се наложи със 7-6 (8) 6-7 (6) 6-3.