Раонич продължи перфектния си старт на сезона и отстрани Стан в пет сета

Australian Open, осминафинал
Милош Раонич – Стан Вавринка 6-4 6-3 5-7 4-6 6-3

Милош Раонич продължи със силното си представяне през 2016-а и постигна осма победа от също толкова официални срещи през новия сезон. След 4 поражения от Стан Вавринка и нито една победа над опитния швейцарец, Раонич записа първи успех над него и отстрани шампиона в Мелбърн от 2014-а след пет сета и 6-4 6-3 5-7 4-6 6-3.

Канадецът изигра безгрешно първите два сета, в които не остави шансове на съперника, но опитният Стан измъкна третата част с късен пробив за 6-5, след което взе подаването си. Мачът можеше да бъде решен в три сета, но Вавринка успя да се вдигне в труден момент.

Един пробив за 5-4 реши първия сет, а във втория швейцарецът взе откриващото си подаване и осъществи брейк за 2-0, но той бе върнат моментално и до края на сета Вавринка записа още само един гейм на сметката си.

Раонич достигна до нов брейкбол в четвъртия гейм на третата част и видимо диктуваше събитията на корта, но в самия край се пропука. Стан достигна до два скрити сетбола в третата част при 15-40, когато Раонич спокойно можеше да матира съперника с бекхенд воле на мрежата, но прецени, че топката е в аут и сбърка. Със сервис с 223 км/ч и ас той отрази първия, а с дръзка игра и ново излизане на мрежата докара резултата до дюс. След това обаче пресили форхенд, който даде и трета възможност на Вавринка, след което дойде нова грешка на Раонич и брейкът беше факт, а Стан приключи сета на свой сервис без да позволи да бъде притиснат.

Четвъртият сет започна с нервен сервис гейм на Раонич, който продължи 12 минути, а канадецът бе изправен пред нови две точки за пробив, но удържа. След това канадецът успя да изнерви Вавринка, след като му бе позволено да смени обувките си, а той се забави повече от минута. Сервисът предаде швейцареца в четвъртия гейм, но с много усилия успя да вземе подаването си за 2-2, след което стигна до нови две възможности за пробив. Стан прати ретур в мрежата при първата, но при втората волето на Раонич излезе в аут.

С двойна грешка швейцарецът подари на съперника две точки за пробив при 15-40 в осмия гейм, но успя да се измъкне. Заредиха се дюсове, още една двойна грешка и още два брейкбола за Раонич, но все пак до пробив не се стигна. Малко по-късно Вавринка стигна до 40-0 и три сетбола и още от първия вкара двубоя в решителен пети сет.

С пет тихи гейма започна последният сет, след което Раонич удари решително. Вавринка изглеждаше по-разколебан на корта и след като отрази един брейкбол, при втория изкара минаващия си удар в аут, което означаваше 4-2 за Милош. С безпроблемен гейм канадецът се доближи на един от четвъртфиналите. Стан като че ли усещаше, че краят е близо и с разконцентрирана игра позволи на Раонич да стигне до мачбол още в следващия гейм. Вавринка обаче успя да се задържи в мача. Това обаче не продължи дълго и след минута Милош дръпна с 40-0 и завърши мача подобаващо – с ново воле на мрежата.

Раонич, който стана първият канадец, който е достигал до четвъртфналите на всички турнири от Големия шлем, в следващата фаза ще се изправи срещу Гаел Монфис. До момента французинът е спечелил и двата мача помежду им, но за последно те се срещнаха на тревата в Хале през 2013-а.