Доминик Тийм победи Роджър Федерер и се класира за 1/4-финалите в Рим

Internazionali BNL D’Italia, III кръг
Роджър Федерер – Доминик Тийм 6-7(2) 4-6

Доминик Тийм показа силен тенис и шампионски дух и се наложи над световния №2 и миналогодишен финалист в Рим Роджър Федерер със 7-6(2) 6-4 в среща от третия кръг на Internazionali BNL D’Italia. Швейцарецът, чието участие в турнира заради здравословни проблеми бе подложено под съмнение още преди първия му мач с Александър Зверев, допусна много непредизвикани грешки и няма да защити точките си от миналогодишния финал във Вечния град.

С успеха младият австриец взе реванш за загубата от 12 години по-възрастния от него швейцарец за полуфинала в Бризбън в началото на годината, като записа най-голямата победа в кариерата си и  втора победа над Голямата четворка за годината. На втория си Мастърс четвъртфинал шампионът от Акапулко и Буенос Айрес от тази година очаква победителя от мача Кей Нишикори – Ришар Гаске.

В петия гейм швейцарецът, чието участие в турнира заради здравословни проблеми бе подложено под съмнение още преди първия му мач с Александър Зверев, поведе с 15-40, а бехкенд в аут на 22-годишния австриец даде на опитния му съперник аванс от пробив и 3-2. Още в следващия гейм Тийм опита да постави под напрежение Федерер, стигна се брейкбол, при който световният №2 пресили форхенда си и загуби преднината си.

В 11-ия гейм след отлична къса и грешка на Дом отново стана 15-40. Първият брейкбол бе отразен с отличен сервис, при втория топката на Роджър се спря в мрежата и Тийм спаси подаването си.

Стигна се до тайбрек, в който с печеливш бекхенд по правата австрийският талант поведе с 4-2 точки, а при 6-2 завърши от бекхенд по правата, за да спечели първия сет. В тази част Тийм завърши със 17 уинъра и 8 непредизвикани грешки срещу 11/19 за Федерер.

При втория брейкбол в петия гейм австриецът показа отлична скорост на придвижване, беше изтласкан зад основната линия, стигна на мрежата за къса и размина швейцареца с форхенд по диагонала. Про 5-4 Тийм сервираше за мача – поведе с 40-0, при първия мачбол не успя, но при втория записа ас.