Федерер спаси два мачбола, но претърпя поражение в Женева

Gonet Geneva Open, 1/8-финал

Роджър Федерер – Пабло Андухар 4-6, 6-4, 4-6

Световният №75 Пабло Андухар поднесе първата голяма сензация на турнриа в Женева, елиминирайки водача на схемата Роджър Федерер още във втори кръг. Маестрото водеше с 4-2 в заключителния сет, но допусна обрат и не успя да спечели първия си мач на клей от почти две години насам.

На 1/4-финалите Андухар ще се изправи срещу победителя от мача между Мартон Фучович и участващия с „уайлд кард“ Доминик Щрикер.

Двамата опоненти спечелиха еднакъв брой точки на ретур (по 25), но Андухар имаше леко предимство при тези на сервис (59-56). Испанецът реализира три от петте си възможности за пробив (60%), докато Федерер се възползва от два от четирите брейкпойнта, до които достигна (50%).

Федерер опита да поеме контрола върху мача от самото началом но Андухар очакваше това и демонстрира много добра игра в защита. Откриващият сет бе много равностоен, като и двамата спечелиха първите си четири сервис гейма. Андухар отново излезе напред в резултата, след като спечели деветия гейм, но този път Маестрото не успя да възстанови равенството и испанецът записа решаващ пробив, който му позволи да надделее с 6-4 в първия сет.

Силната серия на Андухар продължи и той спечели откриващия гейм във втория сет, но след това Федерер изигра най-силния си период в мача и обърна резултата, повеждайки с 3-1. Испанският тенисист опита да заличи пасива си, но 20-кратният шампион от Големия шлем продължи да поддържа разликата от два гейма и в крайна сметка се наложи с 6-4, довеждайки мача до заключителен трети сет.

Той започна точно така, както и втория – Андухар излезе напред в резултата, но радостта на испанеца не трая дълго, тъй като Федерер си върна инициативата и поведе с 3-1. Испанецът отговори с гейм на нула, но Маестрото върна жеста и възстанови разликата от два гейма при 4-2.

Изправен пред поражение, Андухар започна да играе много по-агресивно и рискованата тактика на испанеца се отплати. Световният №75 успя да пробие и да изравни резултата, след което осъществи пълен обрат и поведе с 5-4. Андухар продължи да доминира и успя да стигне до два поредни мачбола, но те бяха спасени от Федерер. Веднага след това обаче испанецът стигна до трета възможност за спечелването на мача, която успя да оползотвори и да триумфира с 6-4, 4-6, 6-4 след малко под два часа на корта.