Федерер спечели надлъгването с Баутиста Агут. Предстои му 1/4-финал с Бердих

Miami Open, 1/8-финал
Роджър Федерер – Роберто Баутиста Агут 7-6(5) 7-6(4)

Както и смият Роджър Федерер очакваше, той изигра оспорван мач срещу Роберто Баутиста Агут, който бе решен в два тайбрека 7-6(5) 7-6(4). 18-кратният шампион от Големия шлем определено трябваше да показва най-доброто от себе си срещу непримиримия съперник, но в ключовите точки бе играчът, взимащ по-правилните решения, което в крайна сметка му осигури и успеха.

Бившият №1 потегли с експресен сервис гейм на нула, а после натрупа общо шест поредни точки, стигайки до три брейкбола във втория гейм. Испанецът обаче показа хладнокръвие и се измъкна от деликатната ситуация, за да изравни 1-1.

След няколко напълно равностойни гейма, в деветия гейм дойде първият труден момент и за Федерер, когато швейцарецът изостана 30-40 на свое подаване, но вкара хубав втори сервис, така че опитът за агресивен ретур на съперника не свърши работа – дюс. Агут обаче се добра до нов шанс и този път не пропусна възможността, материализирайки скрития сетбол – 5-4.

При този резултат 18-ият в света сервираше за частта, но Маестрото пое инициативата и дръпна 30-0, а на следващата точка Агут допусна непредизвикана грешка. Голямото разочарование дойде на точката за рибрейк, когато испанецът направи двойна грешка – 5-5.

За 66 секунди Местрото си осигури поне тайбрек, а изглеждаше, че това ще стори и съперникът му, който изигра две великолепни точки за 30-0, но после заваляха грешките и се стигна до дюс. После швейцарецът първо пропусна видимо протоколно воле, а неконтролиран форхенд на геймбола значеше тайбрек.

Федерер осъществи първи минибрейк, когато при 3-3 разходи испанеца по основната линия и накрая го матира с излизане на мрежата. При 5-3 бившият №1 регистрира ас, а при 6-5 прати магически пасинг шот за 7-6(5).

Големият въпрос след почивката бе дали Роберто Баутиста Агут вярва в успеха и способен ли е отново да покаже най-добрия си тенис. Отговорът обаче не бе обещаващ, а откриващата част се превърна в маратноска. На поредния геймбол 18-ият в света направи двойна грешка, а после Федерер стигна до трета точка за пробив. На нея Роберто игра смач в аут на удобна топка и след 8 мин. и 33 сек. бе пробит.

При 15-30 след това обаче швейцарецът пресили бекхенд и донесе два шанса за рирбейк на опонента си, който натисна бекхенда на Роджър в следващата точка и дочака момента да дръпне спусъка за 1-1.

Испанецът записа първи сервис гейм в мача за 2-1 след 3 отразени брейкбола преди най-накрая да влезе в ритъм и да заиграе уверено, което вдигна и нивото на съперника му и превърна срещата в надлъгване за всяка точка.

Роджър изигра двете си най-добри точки в деветия гейм, когато при 0-30 първо показа впечатляващо движение и покриване на корта, за да намали пасива си, а после изравни след отлична атака и воле уинър. Агут обаче вече си бе взел поука и не позволи отличното представяне на съперника да наруши концентрацията му.

Двамата отново докараха нещата до тайбрек, в който Федерер пак бе на висота и дръпна 6-2 точки. При 6-4 18-кратният шампион от Големия шлем пласира дълбок форхенд по правата, с който извади съперника от баланс и материализира мачбола със смач – 7-6(4).

В двубой за място на 1/2-финалите Роджър Федерер ще играе с Томаш Бердих.