Хуркач изигра много силен мач и елиминира Федерер

Уимбълдън, четвъртфинал

Роджър Федерер – Хуберт Хуркач 3-6, 6-7(4), 0-6

Хуберт Хуркач се класира за първия си полуфинал на Големия шлем след като победи Роджър Федерер на Централния корт на Уимбълдън. Полякът, който преди Шампионата бе в серия от шест поредни загуби, изигра един от най-силните си мачове от началото на сезона и записа заслужен успех над осемкратния шампион в турнира. Това бе и първият случай в кариерата на Федерер, в който той губи сет на нула на „Свещената трева“.

Опонент на поляка в битката за място на финала ще бъде победителят от двубоя между Матео Беретини и Феликс Оже-Алиасим.

Хуркач бе значително по-резултатен от именития си опонент както на сервис (61-51), така и на ретур (42-27). Един от ключовите компоненти за успеха на световния №18 бе това, че той направи почти три пъти по-малко непредизвикани грешки от Федерер (12-31), като в същото време реализира повече уинъри (36-34). Хуркач реализира пет от 15-те си точки за пробив (33%), докато Федерер оползотвори един от своите четири брейкпойнта (25%).

Началото на мача бе равностойно, като и двамата опоненти спечелиха първите си два сервис гейма. При 2-1 Хуркач стигна до три поредни точки за пробив, но всички те бяха спасени от Федерер, който възстанови равенството за втори път. Полякът обаче отново излезе напред в резултата след гейм на нула, а след това реализира първия пробив в мача, увеличавайки преднината си на 4-2.

Хуркач продължи да владее инициативата и спечели и седмия гейм, преди Федерер да успее да прекъсне серията му. Радостта на швейцареца обаче не трая дълго, тъй като шампионът от Мастърса в Маями спечели следващото си подаване и по този начин надделя с 6-3 в откриващия сет.

Противно на развитието на мача до този момент, вторият сет започна много по-добре за Федерер. Швейцарецът поведе с 2-0 след ранен пробив, а в маратонския трети гейм отрази три брейкпойнта на Хуркач и увеличи преднината си. Световният №8 задържа аванса от три гейма при 4-1, но след това неговият опонент успя да върне пробива и да възстанови равенството.

Федерер опита отново да установи контрол върху случващото се на корта и на два пъти поведе в резултата, но Хуркач не му позволи да реализира нов пробив и така се стигна до тайбрек. При резултат 2-2 полякът пръв успя да реализира две поредни точки, като впоследствие задържа преднината си и стигна до два поредни сетбола. Световният №18 реализира първата си възможност с мощен сервис, който Федерер не успя да отрази, и така удвои преднината си в мача след 7-6(4).

В третия сет умората на Федерер ставаше все по-видима, докато Хуркач продължи да се представя на все същото високо ниво. Той поведе в резултата, след което спечели доста дългият и оспорван втори гейм, осъществявайки първия пробив в сета.

Полякът продължи да доминира и натрупа комфортен аванс от 5-0, след което пред него се откриха две поредни точки за спечелването на мача. В последвалото разиграване Федерер допусна непредизвикана грешка, изпращайки топката далеч в аут, и по този начин Хуркач триумфира с 6-3, 7-6(4), 6-0 след малко под два часа игра на централния корт.