Internazionali BNL d’Italia, първи кръг

Факундо Банис – Андрей Рубльов 4-6, 4-6

Гуидо Пея – Денис Шаповалов 2-6, 3-6

Стан Вавринка – Лоренцо Мусети 0-6, 6-7

Андрей Рубльов записа чиста победа над Факундо Банис в първия си мач на тазгодишния Мастърс в Рим. Мачът започна отлично за втората ракета на Русия, който поведе с 3-0, след което двамата съперници си размениха по още един гейм. Банис върна интригата, като осъществи пробив за 4-3, но Рубльов запази контрола върху мача и приключи сета пти 6-4 в своя полза.

Вторият сет започна напълно равностойно, като Банис на два пъти поведе, но Рубльов успяваше да изравни. Аржентинецът излезе напред за трети път, но неговият съперник обърна развоя на мача като стигна до пробив за 5-3. Банис намали пасива си, но Рубльов не загуби концентрация и в десетия гейм приключи мача още при първата си възможност. В следващия кръг руснакът ще се изправи срещу Хуберт Хуркач.

Denis Shapovalov

Денис Шаповалов също намери място във втората фаза на турнира след успех в два сета над Гуидо Пея. Аржентинецът спечели първия гейм в мача, но Шаповалов бързо обърна резултата и поведе с 3-1. Пея намали пасива си, но канадецът отново направи серия от три поредни гейма и така спечели първия сет.

В началото на следващия сет Пея успя да поведе с 2-1, но Шаповалов отново спечели три поредни гейма и поведе уверено с 4-2. Пея спечели следващия гейм, но от този момент нататък Шапо бе почти безгрешен и приключи срещата с втория си мачпойнт. Следващият противник на канадеца ще бъде квалификантът Педро Мартинес.

Lorenzo Mussetti

Голямата изненада на турнира до момента поднесе 249-ият в света Лоренцо Мусети, който елиминира трикратния шампион от Големия шлем и десети поставен в схемата Стан Вавринка. Първият сет бе изумителен за 18-годишния италианец, който не даде дори гейм на именития си опонент и спечели частта само за 24 минути игра.

Във втория сет младият квалификант поведе с 2-0, след което запази разликата до 3-1. Вавринка обаче внезапно се събуди от летаргията, в която бе изпаднал до този момент, и осъществи пълен обрат, записвайки първия си пробив в мача за 4-3. Мусети обаче възстанови равенството, след което резултатът се движеше гейм за гейм и така се стигна до тайбрек.

В неговото начало двамата си размениха по една точка, след което Мусети внезапно вдигна темпото и Вавринка отново беше безпомощен, позволявайки на младия италианец да поведе с 6-1. „Stan the Man“ спечели следващата точка, но вече беше твърде късно да се спаси от шокиращото пражение и Мусети спечели тайбрека със 7-2, а заедно с него и мача.

В следващия кръг италианската сензация ще се изправи срещу друго голямо име в тура – световният №35 Кей Нишикори.