Рубльов вече е на осминафинал, Монфис се отказа

US Open, III кръг
Андрей Рубльов – Дамир Джумхур 6-4 6-4 5-7 6-4
Давид Гофен – Гаел Монфис 7-5 5-1 и отказване на Монфис

Андрей Рубльов направи нова изключително важна стъпка в кариерата си и след като в миналия кръг отстрани Григор Димитров за първата си Топ 10 победа, сега за първи път се класира на осминафинал в турнир от Големия шлем след 6-4 6-4 5-7 6-4 над Дамир Джумхур на US Open.

19-годишният руснак на два пъти изпусна пробив аванс в откриващия сет, но удари трети път на нула за 5-4 и най-после успя да затвори частта на свой сервис. След почивката Джумхур поведе с 4-2 гейма, само че Рубльов намери начин да обърне за ново 6-4. Младокът все пак не успя да запише нова чиста победа и макар отново да навакса изоставане от 2-4 в третия сет, този път съперникът му го изтръгна със 7-5.

Рубльов обаче диктуваше темпото в четвъртата част и я затвори с 6-4, което означава, че се класира за втората седмица в Ню Йорк със само един загубен сет. Руснакът ще се изправи на осминафинал срещу Давид Гофен, който водеше със 7-5 5-1 срещу Гаел Монфис преди французинът да се оттегли.

Монфис излезе на корта с тейпинг на дясното коляно и макар да направи няколко епизодични демонстрации на класата си, след като загуби оспорвания първи сет, просто спря съпротивата във втория. В него французинът изостана с 0-5 и след като спечели почетен гейм за 1-5, седна на стола за почивка и поиска намеса на физиотерапевт, но вече бе облякъл горнище върху тениската си и скоро се оттегли от мача.