Рууд намери ритъма си и взе реванш от Джари

Ролан Гарос, осминафинал
Каспър Рууд – Николас Джари 7-6(3), 7-5, 7-5

Каспър Рууд продължи доброто си представяне на Ролан Гарос, достигайки до четвъртфиналите след успех над Николас Джари. Световният №4 изоставаше с пробив в последните два сета, но въпреки това взе реванш от чилиеца за загубата в Женева и за втора поредна година се нареди сред най-добрите осем в Париж.

В следващата фаза норвежецът ще се изправи срещу Холгер Руне или Франсиско Серундоло.

Рууд отстъпваше значително по отношение на уинърите (30-56), но в същото време направи много по-малко непредизвикани грешки (32-67). Скандинавецът спечели 72% от точките си на първи сервис (58/81) и оползотвори пет от 13-те си шанса за пробив (38%, докато Джари реализира само три от своите 17 брейкпойнта (18%).

Двубоят започна отлично за Рууд, който поведе с 3-0. Скандинавецът спаси цел пет брейкпойнта в откриващия гейм, а малко след това реализира първия пробив в мача. Както и в Женева обаче, сервисът и форхендът на Джари отново започнаха да създават сериозни проблеми на Рууд и чилиецът изравни резултата.

До края на сета никой не стигна до нов шанс за пробив и това наложи изиграването на тайбрек. Той протече по-добре за Рууд, който стигна до три поредни сетбола след няколко хладнокръвни и много прецизни атаки с форхенд от основната линия. В оказалото се последно разиграване в сета Джари заложи на слайс, но неговият опонент отгатна намерението му. Миналогодишният финалист настигна топката и пласира безпощаден бекхенд, с който приключи сета при 7-6(3).

Началото на втория сет бе по-добро за Джари, който реализира пробив, а веднага след това спаси два поердни брейкпойнта и увеличи преднината си на 4-1. Впоследствие обаче Рууд започна да играе много по-добре на мрежата, като това му помагаше все по-често да намира пролуки в отбраната на своя опонент. Норвежецът изравни резултата, а малко след това отново направи серия от три поредни спечелени гейма, като в последния от тях отрази два брейкпойнта и се възползва от възможността да сервира за сета, правейки резултата 7-5 в своя полза.

В третата част Джари отново проби пръв и поведе с 4-2. Впоследствие обаче Рууд започна да посреща много по-близо до основната линия. Това изненада неприятно чилиеца и четвъртият поставен възстанови равенството. Миналогодишният финалист направи огромна крачка към победата, записвайки пробив за 6-5, дошъл след поредната непредизвикана грешка на Джари.

Чилиецът продължи да подарява точки на опонента си и бекхенд в аут предостави два поредни мачбола на Рууд. Норвежецът пропусна първия, но след това форхендът на Джари отново го предаде и четвъртият поставен триумфира със 7-6(3), 7-5, 7-5 след 3 часа и 20 минути игра.

Ролан Гарос се провежда от 28 май до 11 юни. Мачовете можете да гледате на живо по телевизионния канал Eurosport, а в www.eurosport.com ще бъде показана всяка точка от всеки мач на всеки корт, детайлно коментирани от експертите на Warner Bros. Discovery Sports. Eurosport, на Warner Bros. Discovery Sports, е широко признат като „дома на тениса в Европа“ и синоним на излъчването на Ролан Гарос.