Съпротивителните сили на Чунг стигнаха за един сет и Рафа е на 1/2-финал

Barcelona Open Banc Sabadell, 1/4-финал
Рафаел Надал – Хьон Чунг 7-6(1) 6-2

Рафаел Надал е на две победи от десетата си титла в Барселона. На четвъртфиналите на Barcelona Open Banc Sabadell Матадора срещна сериозна съпротива от Хьон Чунг в първия сет, но в крайна сметка се наложи над 94-ия в световната ранглиста със 7-6(1) 6-2.

Мачът започна доста неочаквано и след като двамата си размениха по един бърз сервис гейм, Чунг проби и затвърди за 3-1. Много бързо обаче Рафа успя да възстанови брейка изоставане, изравнявайки за 3-3.

Играта продължи с предимство на сервиращите и без нови шансове за брейк до 5-5. Чунг се опитваше да е агресивен срещу 14-кратния шампион от Големия шлем и дръпна с 0-30 в 11-ия гейм, но атаките му от бекхенд не успяха и Матадора направи 30-30. С неспасяем форхенд уинър по обратния диагонал испанецът взе геймбол, но младият му съперник не се предаде и стигна до скрит сетбол.

Рафа обаче показа психика и не допусна да бъде пробит отново. Закономерно се стигна до тайбрек, в който Надал осъществи два ранни минибрейка, а после още един за 6-0, и не позволи нито за миг да постави под съмнение кой ще спечели сета. Чунг успя единствено да изтрие нулата от резултата – 1-7 в дългия гейм.

Втората част бе далеч по-лесна за Надал, който проби още в първия гейм, след което затвърди. Чунг даваше всичко от себе си и често се стигаше до дълги разигравания, но това определено бе по вкуса на Рафа, който или матираше младия си опонент, или дочакваше грешка от ракетата му.

В петия гейм южнокореецът направи двойна при дюс, след което бе пробит отново – 1-4. При така стеклите се обстоятебства затварянето на мача от страна на Надал бе въпрос на време и няколко минути по-късно го приключи с 6-2.

На полуфиналите Рафа очаква Орасио Себайос.