Сензацията Лехечка е на четвъртфинал в Ротердам, шампионът също

ABN Amro World Tennis Tournament, втори кръг
Иржи Лехечка – Ботик ван де Зандсхулп 1-6, 6-4, 6-4
Андрей Рубльов – Сону Куон 6-3, 6-3

Квалификантът Иржи Лехечка продължава мечтаното си представяне на АТР 500 турнира в Ротердам. Чехът вече е на четвъртфинал след втора впечатляваща победа в основната схема. След успеха над Денис Шаповалов световният №137 отстрани и местната надежда Ботик ван де Зандсхулп със страхотен обрат – 1-6, 6-4, 6-4.

Нищо не предвещаваше подобно развитие след първия сет, в който нидерландецът доминираше изцяло. Той постигна три пробива и загуби едва две точки на сервис.

Постепенно обаче Лехечка започна да намира себе си. Той отрази нови три брейкбола в четвъртия гейм, което се оказа ключово. На свой ред при 3-3 и при първите си шансове за пробив в мача чехът достигна до аванс. Той бе затвърден след гейм с три равенства, а при 5-4 дойде сравнително лесен сервис гейм за край на сета.

В решителната част Ван де Зандсхулп зачести непредизвиканите грешки, което водеше със себе си сериозни проблеми на начален удар. Допуснатият от него пробив още на старта бе върнат за 4-4, но след нов за 5-4 Лехечка не трепна, сервирайки за мача.

Така невероятната седмица за него продължава. В квалификациите чехът победи Йеспер де Йонг и Корентен Муте, а успехите над Шаповалов и Ван де зАндсхулп са изобщо първите му в основна схема на АТР турнир.

На четвъртфинал негов съперник ще бъде Лоренцо Музети. Нова победа би означавала място в топ 100 за 20-годишния талант.

В топ 8 е и шампионът от 2021-а Андрей Рубльов. Руснакът нямаше особено проблеми срещу Сону Куон – 6-3, 6-3 за час и 20 минути на корта, в които реализира общо три пробива и отрази четирите брейкбола на съперника.

Рубльов очаква победителя от мача между Талон Грикспур и Мартон Фучович.