Сензацията на годината – Сонего размаза Джокович във Виена!

„Щастливият губещ“ от квалификациите Лоренцо Сонего сътвори сензацията на годината, разбивайки с 6-2, 6-1 световния №1 Новак Джокович в мач от четвъртфиналите на АТР 500 турнира във Виена!

Джокович имаше само една загуба през 2020-а и едва ли някой изобщо си е помислял, че двубоят със Сонего може да завърши по този начин. Колкото и да звучи невероятно обаче – италианецът обаче надигра сърбина по всеки показател и след час и 10 минути игра си осигури място на полуфиналите, където очаква победителя от мача между Григор Димитров и Даниел Еванс.

Най-вероятно тепърва ще разберем, дали при Джокович е имало някакъв проблем, но от самото начало италианецът го надиграваше в разиграванията. Сонего правеше печеливши удари от всяка позиция на корта като завърши с общо 25 спрямо едва 6 на сърбина. В същото време при Новак непредизвиканите грешки бяха доста повече от необичайното и двойно повече от тези на съперника – 25 спрямо 12. Сонего демонстрира и невероятна ефективност при точки за пробив – реализирани 5 от 6 възможности затова, докато сърбинът така и не взе сервис гейм на световния №42 при 6 възможности.

Преди няколко дни Сонего загуби в последния кръг на квалификациите от Аляж Бедене, но отказванията му позволиха да попадне в основната схема, а след победите над Душан Лайович и Хуберт Хуркач, сега стига до първи успех над №1 в света и първи полуфинал на турнир от категория АТР 500.

За Джокович пък това е най-тежката загуба в мач във формат 2 от 3 сета като за първи път печели само 3 гейма. Това е и първа загуба за него срещу „щастлив губещ“ в даден турнир. Освен това №1 в света загуби от тенисист извън топ 40 за първи път от поражението от Марко Чекинато на Ролан Гарос 2018.