Сепи изхвърли Кирьос още във втория кръг след луд мач, Евънс се справи с Чилич

Australian Open, II кръг
Ник Кирьос – Андреас Сепи 6-1 7-6(1) 4-6 2-6 8-10

Преди две години Ник Кирьос извърши подвиг пред родна публика в Мелбърн, обръщайки Андреас Сепи от 0-2 сета на осминафиналите на Australian Open, но италианецът дочака отмъщението си. Световният №89 загуби катастрофално първата част, а във втората отстъпи след тайбрек, но в крайна сметка се добра до крайното 6-1 7-6(1) 4-6 2-6 8-10.

Така бе сложен край на надеждите на домакините за силно представяне на Ник, който можеше да си осигури наглед лесен трети рунд срещу Стив Дарси, но предостави тази възможност на Сепи.

Нищо не предвещаваше такъв развой, след като Кирьос проби за 2-0 и затвърди, а после с още един брейк за 5-1 реши първата част. Във втория сет двамата не се пробиха, за да се стигне до тайбрек, в който австралиецът даде само точка на световния №89.

И след отличното начало за него играта му се срина необяснимо. Той предостави изцяло инициативата на съперника и Сепи сграбчи възможността. Той върна един сет благодарение на пробив за 5-4, след което затвори третата част, в който нямаше нито един друт брейкбол.

Кирьос сякаш и не правеше усилия да си върне инициативата, не вярвайки, че може да изпусне нещата. Но след само още 25 минути сетовете бяха изравнени след категорично 6-2 за италианеца.

Петата част се развиваше с предимство за сервиращите до 4-3 за Кирьос, когато облаците над главата на Сепи се сгъстиха. Австралиецът предприе тактика, с която вкарваше съперника в дълги разигравания и това му спечели преднина от 0-40 на ретур, което бе равносилно на три скрити мачбола. С перфектно сервиране обаче световният №89 оцеля.

В 11-ия гейм Кирьос на свой ред бе притиснат до стената, след като бе пробит и Сепи застана на линията да сервира за мача, но нервите му не издържаха. И вижте какво направи 14-ият в света, в гейма, в който посрещаше да остане в турнира:

Ник навакса изоставане от 30-0 в 16-ия гейм след двойна грешка и атака, но мрежата за пореден път в този мач помогна на италианеца. Кирьос не се отказа, добра се до дюс и с форхенд уинър от мрежата си осигури нов мачбол. Първият сервис на Сепи не влезе, но атаките му успяха и завърши с форхенд по правата. След два добри начални удара, мачът продължи – 8-8.

В следващия гейм Кирьос започна с ас, след което скъса кордаж и направи двойна грешка. С две неточности от бекхенд и нова двойна грешка австралиецът поднесе втора възможност на италианеца да сервира за мача. И този път той го приключи успешно след 3 часа и 12 минути.

Кирьос наниза 28 аса, но те отидоха само за статистиката, както и тазгодишното му представяне на Australian Open, което ще се опита да забрави максимално бързо.

Британецът Даниел Евънс също поднесе изненада, след като елиминира седмия поставен Марин Чилич с 3-6 7-5 6-3 6-3. Така в рамките на седмица световният №51 записа втората си кариерна победа над играч от Топ 10, след като в Сидни надделя над Доминик Тийм.