Шампионът Джокович премина труден тест

Уимбълдън, трети кръг
Новак Джокович – Хуберт Хуркач 7-5 6-7(5) 6-1 6-4

Хуберт Хуркач се оказа сериозен тест за действащия шампион на Уимбълдън – Новак Джокович. Световният №48 и водачът в ранглистата изиграха оспорвани два първи сета, преди сърбинът да покаже най-добрия си тенис и се класира за осминафиналите на надпреварата след 7-5 6-7(5) 6-1 6-4.

Двубоят предложи невероятни разигравания, напрегнати моменти и красиви изпълнения и продължи около три часа. За разлика от мача им на Ролан Гарос, който Джокович спечели убедително в три сета, сега полякът се оказа истинско предизвикателство за четирикратния шампион.

Той обаче продължава напред срещу Уго Умбер, който елиминира Феликс Оже-Алиасим.

Хуркач показа, че е много спокоен в началото на двубоя и даде само точка на съперника в първите си две подавания. В същото време го изненада с няколко добри ретура и със завършващи удари от форхенд. Полякът ги реализира в четвъртия гейм, а след грешка от воле на Джокович стигна до точка за пробив. Световният №1 пласира ас по правата и впоследствие се измъкна от трудната ситуация.

Още в следващия гейм 48-ият в света допусна две двойни грешки. Спаси обаче общо три брейкбола и поведе с 3-2.

И двамата стабилизираха подаванията си и постепенно не даваха шансове на посрещащия, докато Джокович не стигна до 40-0 в 11-ия гейм след няколко грешки на Хуркач. Полякът изравни резултата, но скоро четирикратният шампион проби и впоследствие затвори сета със 7-5.

Интересното е, че сърбинът допусна 13 непредизвикани грешки срещу 11 за съперника и реализира 11 уинъра срещу 14 за поляка.

djokovic

В третия гейм след почивката Хуркач наелектризира феновете след спечелено дълго разиграване, в което световният №1 трябваше да се отбранява. След перфектната си акция на мрежата 48-ият в ранглистата навакса пасив от 0-30, а скоро поведе с 2-1.

Полякът демонстрира добро представяне, когато напускаше основната линия и тръгваше напред. Изненадващо или не, в много случаи контролираше дългите разигравания. Четирикратният шампион обаче не отстъпваше и гонеше всяка топка, за да стигне до точка за пробив при 3-3. Хуркач я спаси, но после допусна двойна грешка и отново се изправи пред опасност. Въпреки всичко имаше отговор – отрази общо три брейкбола и отново поведе.

48-ият в света поддържаше страхотно темпо и стигна до сетбол от посрещане при 6-5. Мощен сервис на сърбина обаче отново го измъкна. Хуркач показа брилянтна защита и плонжира на мрежата, за да реализира невероятно воле, дало му нова възможност да затвори частта. Въпреки всичко Джокович си гарантира тайбрек.

Изумителните удари продължиха и полякът поведе с 3-1 в дългия гейм. Запази аванса си и завърши комбинация сервис-мрежа, за да върне паритета след 7-6(5).

Четирикратният шампион обаче се мотивира още повече и спечели безапелационно първите три гейма след почивката.

Играта на Хуркач се разстрои и той започна да допуска много грешки. Допусна две неточности и при подаването си в шестия гейм, а перфектните комбинации на Джокович не спираха и световният №1 застана на сервис за успех в третия сет. Справи се безупречно и поведе след 6-1.

Нивото на действащия шампион остана същото, а 48-ият в света допусна нови неточности, за да изостане с пробив и 1-2 в четвъртата част. В петия гейм Хуркач допусна двойна грешка, която донесе нов брейкбол на съперника, но този път полякът се измъкна и остана в мача.

До края обаче Новак игра освободено и не изпусна аванса си, за да затвори мача с 6-4 и да попадне във втората седмица на надпреварата.