Шампионът Надал на 11-и пореден 1/4-финал в Рим. Дел Потро с нова победа

Internazionali BNL d’Italia, осминафинали
Рафаел Надал – Николоз Басилашвили 6-1 6-0
Хуан Мартин дел Потро – Каспър Рууд 6-4 6-4

Защитаващият титлата си Рафаел Надал се класира на 14-ия си четвъртфинал на Мастърса в Рим. Осемкратният шампион спечели втория си мач за деня, като надигра Николоз Басилашвили с 6-1 6-0 и по този начин регистрира своето 11-о поредно участие сред финалната осмица в италианската столица.

По-рано днес испанецът даде само гейм и на Жереми Шарди, а сега сервисът и форхендът му работиха перфектно и срещу 14-ия поставен в схемата. Матадора се наслади на много силно представяне и в следващата фаза ще срещне Фернандо Вердаско.

В първия сет Надал бе повече от безкомпромисен – вкара в игра 73% от първите си сервиси срещу 55% за грузинеца, като в същото време спечели 81% от точките в тези случаи срещу 36% за Басилашвили.

14-ият в схемата пръв можеше да стигне до брейкбол, но Рафа се измъкна още в първото си подаване. От третия гейм нататък Матадора наложи напълно своето темпо и даде едва четири точки на съперника до края на частта. Проби го на два пъти – с гейм на нула и с гейм на 30 и по този начин поведе с 6-1.

Nadal1

Форхендът на осемкратния шампион продължаваше да работи на най-високи обороти и през втората част. Веднага след почивката бившият №1 изстреля два уинъра и се възползва от двойна грешка на Басилашвили, за да поведе с ранен брейк.

При следващото си заставане на сервис грузинецът отново усети силата на ретурите на испанеца. Надал завърши бекхенд по диагонала, а световният №18 изкара още веднъж топка в аут, за да изостане с 0-40. Грузинецът спаси и трите брейкбола, но в крайна сметка Надал остана концентриран и след грешка на съперника поведе с 3-0.

Показа невероятна защита в следващия гейм и успя да реализира третия си пробив в сета за 5-0. Сервирайки за победа в мача, Рафа изостана с 0-30, след като сгреши опит за къса топка. Веднага след това обаче вкара началния удар в действие и затвори срещата с 6-1 6-0 за около час.

Del Potro

Междувременно Хуан Мартин дел Потро също спечели втория си мач за деня и се класира на 1/4-финалите в надпреварата. Кулата от Тандил проби три пъти и надделя над Каспър Рууд с 6-4 6-4. По този начин седмият поставен си осигури двубой срещу Новак Джокович в следващата фаза.