Шънджън: Мъри изигра най-добрия мач след завръщането си и отстрани шампиона Гофен

Shenzhen Open, осминафинал
Анди Мъри – Давид Гофен 6-3 6-4

Бившият номер 1 Анди Мъри изигра най-добрия си мач след завръщането от контузия по-рано през сезона и елиминира с 6-3 6-4 миналогодишния шампион в Шънджън Давид Гофен. Британецът, който в момента се намира на 311-а позиция в ранглистата, пласираше хубаво ударите си и реализира 15 аса, някои от които в най-важните моменти в подаванията му.

Следващият му противник ще бъде Фернандо Вердаско, който обърна Таро Даниел за 3-6 6-2 7-5 .

При 2-1 и 30-30 Гофен допусна непредизвикана грешка, а при брейкбола Мъри пласира дълбока топка от бекхенд, с която съперникът му не успя да се справи – първи пробив в мача.

Белгиецът успя да върне брейка в седмия гейм, но още в следващия отстъпи на 15 и повече не съумя да се върне в сета – 6-3.

Световният №11 изпадна в дупка в началото на втората част и допускаше редица непредизвикани грешки. От другата страна на мрежата опонентът му играеше много по-стабилно и бързо поведе с пробив – 1-0.

В следващия гейм действащият шампион стигна до точка за рибрейк, но Мъри не трепна и изпълни три чудесни сервиса – два аса и още един начален удар, след който не се стигна до разиграване.

Гофен изгуби и следващото си подаване, но при 0-3 бе почти перфектен и върна единия брейк. Възходът в представянето му не продължи дълго и натискът от бекхенд на британецът отново даде резултат с рибрейк на 30.

Трудностите за двамата на сервис не спряха дотук. Анди отново бе опрян до стената и изостана с 30-40, но изпълни нов чудесен сервис и стигна до дюс. Двойна грешка даде нов шанс на съперника му, но и той премина по същия начин. Ас даде възможност на Мъри да поведе с 5-1 и той се възползва.

Белгиецът намали резултата с гейм на 0, след което стигна до брейкбол след неуспешен опит за минаващ удар на опонента си. При точката за пробив Анди Мъри напомни за прекрасното си придвижване по корта, стигайки последователно до къса и лоб, но в крайна сметка не успя да спечели разиграването и разликата бе намалена на 5-2.

Сервирайки за оставане в мача, Гофен трябваше да премине през два дюса, след като първо не бе прецизен при играта си на мрежата, а впоследствие съперника му изстреля неспасяем форхенд уинър на линията, но все пак удържа и прехвърли напрежението върху шотландеца – 4-5.

При втория си шанс да затвори мача на свой начален удар Анди Мъри изостана с 15-40 след три чудесни уинъра от ракетата на Давид Гофен. Не можеше да разчита на първия си сервис, а вторият бе агресивно нападан от съперника му. При първия брейбол белгиецът бе близо до това да изравни резултата, след като изпълни мощен ретур по правата, но сгреши последвалото воле. Вторият също бе спасен, но непредизвикана грешка доведе до трети. Мъри реагира със своите асове №13 и №14 за мача и материализира първия си мачбол с ас №15. Това е шести негов успех от шест официални мача между двамата.

Други резултати: Дамир Джумхур – Рамкумар Раманадан 6-4 6-2, Алекс де Минор – Макензи Макдоналд 1-6 7-6(1) 6-0.