Шести пореден финал: Даниил Медведев не може да бъде спрян

Rolex Shanghai Masters, 1/2-финал
Даниил Медведев – Стефанос Циципас 7-6(5) 7-5

Даниил Медведев изигра нов внушителен мач и се класира на шестия си пореден и общо девети финал през годината. Световният №4 ще играе на третия си мач за Мастърс титла през сезона, след като спечели срещу Стефанос Циципас със 7-6(5) 7-5. Медведев е спечелил и последните 16 сета, които е изиграл.

Той подобрява и статистиката си срещу представители на топ 10. След като в първите си 10 мача срещу такива опоненти нямаше победа, сега е спечелил четири от последните си шест дуела.

Победителят пръв показа колебание в мача, като в края на първия сет навакса изоставане от 0-40 в подаването си. В тайбрека след това обаче бе по-добър и поведе в мача. Руснакът можеше да стигне и по-лесно до успеха. При 5-4 във втория сет той сервираше за победата, но допусна късен рибрейк. Изненадващо след това Циципас започна да води диалог с хората от щаба си, а случката го разконцентрира и гъркът загуби подаването си за 5-6. Това даде нов шанс на Даниил, който този път не се поддаде на напрежението.

medvedev shanghai

Срещата започна на много високо ниво. Както и в предишните си мачове, гръцкият тенисист играеше впечатляващо на мрежата, докато опонентът му задаваше убийствено темпо от основната линия и се защитаваше добре. Световният №7 държеше и добър процент вкаран първи начален удар – 70, докато Медведев се движеше около 50%, но на втори начален удар не правеше компромис с играта си.

Първият критичен момент дойде в заключителната част, когато Даниил изостана 0-40 в деветия гейм. Световният №4 обаче неутрализира и трите скрити сетбола, компенсирайки моментния си спад. Впоследствие се стигна до тайбрек, който бе проведен изцяло по вкуса на Медведев и той взе частта – 7-6(5).

Проблемите за Циципас продължиха в началото на втория сет, когато той допусна брейк за 1-2. Медведев затвърди за 3-1 с подаване, в което не отпусна точка и вече имаше пълен контрол над развръзката в срещата.

В следващите си два сервис гейма руснакът загуби само две точки, а при 5-4 сервираше за място на шестия си пореден финал. Както в края на първия сет обаче, Даниил изостана 0-40 и този път не успя да се измъкне – 5-5.

Още в следващия гейм световният №4 поведе 15-40, пласира дълбох ретур на втория брейкбол и последва форхенд с рамката в аут на опонента му. Така Медведев имаше нов шанс да приключи мача и си взе поправителния – 7-5

daniil medvedev 2

Медведев стигна до 1/2-финалите, след като  спечели своя 15-и пореден 1/4-финал в Тура и общо 12-и през сезона. Сега победителят от юли насам има баланс от  28-3, като води в класацията по най-много победи през годината с 58.

В общия баланс Медведев вече води с 5-0 на Циципас. В последния им дуел преди Шанхай, Даниил триумфира в много равностоен трисетов двубой в Монте Карлос 6-2 1-6 6-4.

Daniil Medvedev, Shanghai 2019

Медведев имаше внушителен тенис маратон преди Шанхай със страхотни постижения на американска и азиатска земя – 3,350 заработениточки за ранглистата; спечели 56/68 изиграни сета; триумфира в 24/27 мача; игра пет финала, от които спечели два; победи световния №1 и участва в мача на сезона.

В Санкт Петербург руснакът стигна до петия си пореден финал и грабна трета титла за сезона след категоричен успех над Борна Чорич с 6-3 6-1.

Иначе в предходния си мач Циципас изигра един най-добрите двубои в кариерата си и спря носителя на четири титли от Мастърса в Шанхай и действащ шампион Новак Джокович и за първи път победи действащ №1 в ранглистата на АТР.

Така имаше и необходимата увереност, че за първи път ще спре Медведев, но отново не успя.

tsitsipas shanghai

Циципас вече има и билет за финалите на АТР в Лондон в периода 10-17 ноември тази година. Той е и е първият гръцки тенисист с пробив в топ 5. Стана и най-младият 1/2-финалист на турнир от Големия шлем от 2007 година насам, след като стигна топ четири на Australian Open този сезон.

Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта.