Шести пореден финал: Даниил Медведев не може да бъде спрян

Rolex Shanghai Masters, 1/2-финал
Даниил Медведев – Стефанос Циципас 7-6(5) 7-5

Даниил Медведев изигра нов внушителен мач и се класира на шестия си пореден и общо девети финал през годината. Световният №4 ще играе на третия си мач за Мастърс титла през сезона, след като спечели срещу Стефанос Циципас със 7-6(5) 7-5. Медведев е спечелил и последните 16 сета, които е изиграл.

Той подобрява и статистиката си срещу представители на топ 10. След като в първите си 10 мача срещу такива опоненти нямаше победа, сега е спечелил четири от последните си шест дуела.

Победителят пръв показа колебание в мача, като в края на първия сет навакса изоставане от 0-40 в подаването си. В тайбрека след това обаче бе по-добър и поведе в мача. Руснакът можеше да стигне и по-лесно до успеха. При 5-4 във втория сет той сервираше за победата, но допусна късен рибрейк. Изненадващо след това Циципас започна да води диалог с хората от щаба си, а случката го разконцентрира и гъркът загуби подаването си за 5-6. Това даде нов шанс на Даниил, който този път не се поддаде на напрежението.

medvedev shanghai

Срещата започна на много високо ниво. Както и в предишните си мачове, гръцкият тенисист играеше впечатляващо на мрежата, докато опонентът му задаваше убийствено темпо от основната линия и се защитаваше добре. Световният №7 държеше и добър процент вкаран първи начален удар – 70, докато Медведев се движеше около 50%, но на втори начален удар не правеше компромис с играта си.

Първият критичен момент дойде в заключителната част, когато Даниил изостана 0-40 в деветия гейм. Световният №4 обаче неутрализира и трите скрити сетбола, компенсирайки моментния си спад. Впоследствие се стигна до тайбрек, който бе проведен изцяло по вкуса на Медведев и той взе частта – 7-6(5).

Проблемите за Циципас продължиха в началото на втория сет, когато той допусна брейк за 1-2. Медведев затвърди за 3-1 с подаване, в което не отпусна точка и вече имаше пълен контрол над развръзката в срещата.

В следващите си два сервис гейма руснакът загуби само две точки, а при 5-4 сервираше за място на шестия си пореден финал. Както в края на първия сет обаче, Даниил изостана 0-40 и този път не успя да се измъкне – 5-5.

Още в следващия гейм световният №4 поведе 15-40, пласира дълбох ретур на втория брейкбол и последва форхенд с рамката в аут на опонента му. Така Медведев имаше нов шанс да приключи мача и си взе поправителния – 7-5

daniil medvedev 2

Медведев стигна до 1/2-финалите, след като  спечели своя 15-и пореден 1/4-финал в Тура и общо 12-и през сезона. Сега победителят от юли насам има баланс от  28-3, като води в класацията по най-много победи през годината с 58.

В общия баланс Медведев вече води с 5-0 на Циципас. В последния им дуел преди Шанхай, Даниил триумфира в много равностоен трисетов двубой в Монте Карлос 6-2 1-6 6-4.

Daniil Medvedev, Shanghai 2019

Медведев имаше внушителен тенис маратон преди Шанхай със страхотни постижения на американска и азиатска земя – 3,350 заработениточки за ранглистата; спечели 56/68 изиграни сета; триумфира в 24/27 мача; игра пет финала, от които спечели два; победи световния №1 и участва в мача на сезона.

В Санкт Петербург руснакът стигна до петия си пореден финал и грабна трета титла за сезона след категоричен успех над Борна Чорич с 6-3 6-1.

Иначе в предходния си мач Циципас изигра един най-добрите двубои в кариерата си и спря носителя на четири титли от Мастърса в Шанхай и действащ шампион Новак Джокович и за първи път победи действащ №1 в ранглистата на АТР.

Така имаше и необходимата увереност, че за първи път ще спре Медведев, но отново не успя.

tsitsipas shanghai

Циципас вече има и билет за финалите на АТР в Лондон в периода 10-17 ноември тази година. Той е и е първият гръцки тенисист с пробив в топ 5. Стана и най-младият 1/2-финалист на турнир от Големия шлем от 2007 година насам, след като стигна топ четири на Australian Open този сезон.