Шоуто на Шапо и Оже: Канада е шампион на ATP Cup

Канада – Испания 2:0
Денис Шаповалов – Пабло Кареньо Буста 6-4, 6-3
Феликс Оже-Алиасим – Роберто Баутиста Агут 7-6(3), 6-3

Още като малки деца Денис Шаповалов и Феликс Оже-Алиасим са мечтаели заедно да доминират в световния тенис. Е, през 2022 двамата изкачиха Канада на върха, триумфирайки в АТР Cup.

Във финала на отборния турнир канадците не оставиха никакво съмнение в превъзходството си, след като спечелиха и двата мача на сингъл срещу Испания без да загубят нито един сет. В първия двубой за деня Шаповалов победи с 6-4, 6-3 Пабло Кареньо Буста и така даде основата за успеха. Оттам насетне всичко зависеше от играещия капитан Оже-Алиасим, който в досегашните си 8 финала на ниво АТР не бе спечелил нито един сет. Не и този път – ракета №1 на Канада надделя със 7-6(3), 6-3 над Роберто Баутиста Агут и така донесе голямата титла за своя отбор.

В състава на „кленовите листа“ бяха още Брейдън Шнур и Стивън Диез. Те се превръщат в третият шампионски отбор в турнира след Сърбия през 2020 и Русия през 2021.

Нищо не подсказваше подобно развитие на турнира в началото му, когато Канада загуби с 0-3 в мача със САЩ. Въртележка в групата и победи над Великобритания и Германия донесоха първото място в предварителната фаза. На полуфинала успехът дойде след решителната победа в мача на двойки срещу Русия.

„Имахме доверие в себе си. Тук няма его. Вярвахме си. Брейдън игра на сингъл, Стивън на двойки. Те имат турнир другата седмица, но бяха тук и ни подкрепяха през цялото време. Ако не беше Денис, нямаше да сме тук последните два дни. Тук беше загубил последните няколко пъти срещу Кареньо, а днес победи в два сета. Той ме мотивира, даде ми и спокойствие, че водим с 1-0. Срещу Испания винаги е трудно, те са най-добрите от дълги години. Загубихме от тях за Купа Дейвис през 2019-а и днес искахме да вземем реванш“, коментира Оже-Алиасим, който спечели първия сет след час и 25 минути на корта с тайбрек и след спасени 8 брейкбола след разменените пробиви в начало.

„Много пъти мислех, че ще допусна пробив. Мислех за добрите неща, продължавах, спасявах шансове, имах и късмет в някои моменти. Останах позитивен в целия мач, затова имах енергия да завърша по добър начин.“

В началото на втория сет той спаси още две възможности за пробив на съперника си преди да нанесе решителния удар с брейк за 5-3.

Оже-Алиасим бе доста по-агресивният тенисист на корта и до голяма степен развитието му зависеше от играта на световния №11, който си гарантира и завръщане в топ 10 през следващата седмица.

В първия мач за деня Шаповалов излезе на корта за шести път срещу Кареньо-Буста, след като до момента бе спечелил само един мач срещу испанеца. На „Кен Розуел Арена“ обаче канадецът отново демонстрира наелектризираща игра, която бе гарнирана и с необходимата прецизност. Той отрази осем от деветте брейкбола на съперника като пет от тях бяха в откриващия гейм на мача. Впоследствие световният №14 проби в последния възможен момент за 6-4.

Във втората част Шаповалов стигна до брейк за 3-1, но както можеше и да очакваме, Кареньо-Буста не се отказа до последно. Той върна пробив за 3-4, но великолепен форхенд уинър на съперника му доведе до рибрейк за 5-3, след който ръката на младока не трепна, сервирайки за мача.