Ще пробие ли Медведев в топ 10 по време на сезона на клей?

Даниил Медведев започна сезона на клей с баланс 2-11 на тази настилка досега в кариерата си. Именно промяната в представянето му на червено и осемте победи от първите му 9 мача там през 2019 ни карат да мислим, че руснакът е в добра позиция да пробие в топ 10 до края на Ролан Гарос.

Финалът в Барселона му дава добра основа. Ако победи Доминик Тийм днес, той ще се превърна в първата ракета на страната си, задминавайки №13 Карен Хачанов и своето предишно най-добро постижение (№14).

Истинската възможност за надграждане обаче идва през останалата част от сезона на клей. Медведев загуби в първи кръг в Мадрид, Рим и Ролан Гарос миналата година, така че има да защитава само 30 точки до края на турнира в Париж. Никой от шестте състезателя пред него няма да защитава по-малко от 200 точки през този период.

Ако нито един от тях не успее да защити постигнатото преди година, Даниил ще се придвижи до 10-ата позиция дори при загуба в неделя. Световният №9 Хуан Мартин дел Потро, който ще се изкачи до 8-мо място в понеделник след неуспеха на Стефанос Циципас в защитата на 300 точки от Барселона, трябва да защитава 900 точки до края на сезона на клей. 720 от тях идват от Ролан Гарос.

ranking

Финалистът от Маями Джон Иснър, който ще се премести на девета позиция  от понеделник, има 415 точки за защитаване на Ролан Гарос. Американецът получи контузия в мача за титлата с Роджър Федерер, като травмата ще го държи извън кортовете поне до Мадрид. Иснър сподели пред ATPTour.com преди три седмици, че се надява да се завърне именно там, но ще се състезава единствено, ако усеща, че е в добра кондиция.

Медведев е един от тенисистите в най-добра форма в Тура. Руснакът стигна поне до полуфинал в пет от надпреварите, в които взе участие през сезона, има 25 победи за 2019, което е с шест пред второто най-добро постижение за годината – това на Циципас и Пея. Победата му на полуфиналите в Барселона над Кей Нишикори в събота бе третата му над играч от топ 10 за последните две седмици.

Единственият състезател, класиран в групата пред Медведев (до Дел Потро), който се представя силно на клей тази година е Фабио Фонини – шампионът от Rolex Monte-Carlo Masters. Италианецът обаче има да защитава 430 точки повече от Даниил, след като преди година стигна до четвъртфиналите в Рим, полуфиналите в Женева и четвърти кръг на Ролан Гарос.