Щутгарт: Монфис отрази мачбол, Пуй спаси два

MercedesCup, първи кръг
Гаел Монфис – Стийв Джонсън 7-5 5-7 7-6(6)
Лука Пуй – Фелисиано Лопес 6-3 3-6 7-6(7)

Гаел Монфис и Стийв Джонсън изиграха невероятен двубой от първи кръг на MercedesCup в Щутгарт. След множество обрати във всеки от трите сета и двамата стигнаха до мачболи, но победител се оказа французинът. Той се измъкна при 5-6 в тайбрека, след което се класира за осминафиналите.

Там петият в схемата ще се изправи срещу Денис Кудла, който надигра Виктор Галович с 6-3 6-2.

Първият пробив в двубоя бе реализиран от Джонсън за 2-1, но Монфис подобри играта си и след няколко излизания на мрежата върна брейка при 3-3. В следващите си три подавания френският тенисист отпусна на съперника само две точки, а накрая проби сервис гейма му на 15, за да поведе в частите със 7-5.

След почивката играта бе равностойна, а в седмия гейм американецът реализира два добри минаващи удара и проби съперника за 4-3. Пропука се обаче, когато сервираше за спечелване на сета, и Монфис успя да се върне при 5-5. След този момент обаче Джонсън спечели осем поредни точки и така върна паритета след 7-5.

Световният №78 проби за 2-1 след подновяването на играта, но Монфис отново имаше отговор и се върна в мача в шестия гейм. Допусна някои неточности на мрежата и се наложи да спасява два брейкбола, но се справи и поведе с 4-3.

Джонсън също отрази брейкбол в осмия гейм, а когато сервираше за оставане в двубоя, показа здрави нерви и спаси три мачбола, за да вкара мача в решителен тайбрек.

Там Монфис поведе с 2-0, но опонентът му обърна до 4-2. Джонсън стигна до мачбол на свой ред при 6-5, но петият поставен реализира форхенд уинър по правата и се измъкна, за да спечели впоследствие със 7-6(6).

Друг французин – Лука Пуй, също започна с трудна победа в надпреварата. Световният №26 губеше с 4-6 в тайбрека на третия сет срещу 37-годишния Фелисиано Лопес, но успя да отрази двата мачбола и да обърне до 6-3 3-6 7-6(7).

Така на осминафиналите Пуй ще срещне третият поставен Даниил Медведев.

Жил Симон допълни силното представяне на френските тенисисти във вторник, след като надигра Петер Гойовчик след обрат – 4-6 6-2 6-3. 37-ият в света си гарантира среща с Феликс Оже-Алиасим в следващия кръг.