Шварцман наруши хегемонията на Тийм в Буенос Айрес

Argentina Open, полуфинал
Диего Шварцман – Доминик Тийм 2-6 6-4 7-6(5)

Диего Шварцман наруши хегемонията на Доминик Тийм в Буенос Айрес, като му нанесе първа загуба на Argentina Open. Шампионът от 2016 до 2018 се бореше за 12-а поредна победа и за трета титла, но местният любимец осъществи обрат на полуфиналите, спаси мачбол и триумфира с 2-6 6-4 7-5. По този начин аржентинецът се класира за битката за трофея и там ще срещне третия в схемата Марко Чекинато, който елиминира представителя на домакините Гуидо Пея с 6-4 6-2.

Тийм дочака своя момент в четвъртия гейм и поведе с 40-15 от посрещане, след което се възползва от първата си възможност за пробив. Успя да осъществи още един при 5-1 и макар да допусна бърз рибрейк, завърши сета от посрещане с гейм на нула – 6-2.

Шварцман излезе преобразен във втората част и измъкна трудно първото си подаване, а след това осъществи брейк за 2-1. Допусна бърз рибрейк още в следващия гейм и дори изостана с пробив пасив при 2-4. Психологическото предимство вече бе у шампиона през 2016 и 2018, но и той се пропука, а аржентинецът спечели следващите четири гейма и възстанови паритета в частите след 6-4.

В решителната трета част пръв от шансовете си се възползва световният №8. Той осъществи брейк в четвъртия гейм и затвърди за 4-1, но обратите не свършиха дотук. Аржентинецът спечели следващите четири гейма и сервира за място на финала. Тийм обаче имаше отговор и пак бе сигурен от посрещане – 5-5. При 6-5 топ поставеният получи мачбол, но Шварцман се измъкна и прати двубоя в решителен тайбрек.

В дългия гейм играта бе повече от равностойна и нямаше нито един мини пробив до 5-5, а Шварцман спечели следващите две точки и се класира за финала след 2-6 6-4 7-6(5).