Шварцман не загуби сет и срещу Бруксби и ще играе за титлата в Антверпен

European Open, полуфинал

Диего Шварцман – Дженсън Бруксби 6-4, 6-0

Диего Шварцман достигна до финала на ATP 250 турнира в Антверпен след двусетов успех над Дженсън Бруксби. Мачът бе напълно равностоен до средата на първия сет, като младият американец затрудни сериозно миналогодишния полуфиналист на Ролан Гарос. Впоследствие обаче Шварцман наложи непосилно за опонента си темпо и приключи двубоя с изумителна серия от девет поредни спечелени гейма.

Опонент на аржентинеца в сблъсъка за трофея ще бъде Яник Синер, който по-рано днес елиминира Лойд Харис.

В интервюто след мача Шварцман отново показа защо е сред най-харесваните играчи в тура, демонстрирайки своето свежо и непринудено чувство за хумор. „Чувствам се много комфортно тук още откакто пристигнах. Познавам хората, както и мястото. Познавам дори хората на трибуните. Там има една дама, която сякаш е моята баба от Антверпен и ми дава шоколади“ – каза вторият поставен.

Шварцман бе значително по-резултатен както на сервис (34-20), така и на ретур (27-17), като спечели 74% от точките си на първи начален удар (26/35) срещу доста по-скромните 45% за Бруксби (13/29). Аржентинецът успя да оползотвори пет от деветте си шанса за пробив (56%), докато опонентът му реализира едва един от своите пет брейкпойнта (20%).

Двубоят започна по-добре за Шварцман, който пропусна два поредни брейкпойнта още в първия гейм, но след това атаките му станаха много по-прецизни и той все пак проби сервиса на Бруксби, повеждайки с 3-1. Изглеждаше, че мачът ще премине без особени затруднения за аржентинеца, но не се случи така. Бруксби започна да тормози именития си опонент с комбинация от къси топки и мощни атаки от основната линия, придружени с много добро движение по корта. Тази тактика изненада много неприятно Шварцман и младият американец изигра най-силния си период в мача, осъществявайки пълен обрат за 4-3.

След това обаче Бруксби започна да показва признаци на умора и опитният аржентинец се възползва от това. Шварцман подобри значително играта си в защита, докато в същото време Бруксби опитваше да завърша възможно най-бързо разиграванията. В резултат на това обаче непредизвиканите му грешки се увеличиха и Шварцман изравни резултата. Аржентинецът продължи да доминира и в следващите два гейма даде само една точка на опонента си, осъществявайки решаващ пробив за 6-4.

Шварцман проби още в откриващия гейм на втората част, след което Бруксби пропусна три поредни брейкпойнта и позволи на първата ракета на Аржентина да удвои преднината си. Това се оказа повратният момент в развитието на сета, тъй като след това американецът не разполагаше с физическите сили, за да отговори на бързата и разнообразна игра на втория в схемата. Шварцман загуби само три точки до края на мача и по този начин оформи крайното 6-4, 6-0 след 1 час и 26 минути на корта.