Швейцарско дерби в Базел: Вавринка и Федерер се сблъскват в петък

Swiss Indoors Open, осминафинал
Стан Вавринка – Франсис Тиафо 6-3 3-6 7-5

Стан Вавринка показа характер и измъкна много трудна победа срещу Франсис Тиафо, за да осъществи мечтания сценарий за зрителите в Базел – четвъртфинал срещу Роджър Федерер.

Бившият №3 надигра американеца с 6-3 3-6 7-5 в изключително оспорван сблъсък, в който всичко бе решено в последния момент.

След като и двамата се представиха много добре на начален удар в първата част и един пробив определи победителя, във втората картината бе съвсем разлина.

Геймовете станаха значително по-дълги, а Стан се пречупи във второто си подаване, след като бе неутрализирал вече един брейкбол в първото.

Последва натиск на швейцареца, който стигна до точки за пробив във всеки от следващите три сервис гейма на опонента си, като същевременно спечели своите два на 0. Така и обаче не успя да се върне в сета и резултатът бе изравнен.

Стан имаше прекрасна възможност да поведе в третия сет при 3-2, но Тиафо се измъкна от 0-40. Американецът също може да съжалява за пропусната добра възможност, като неговият шанс дойде при 5-5. Тогава Франсис поведе с 40-15, но така и не се възползва.

Последва изключително оспорван и интересен последен гейм, в който двамата преминаха през шест дюса. Тиафо имаше шест възможности да прати сета в тайбрек, но след тях Вавринка на два пъти успяваше да поведе и реализира втория си мачбол, за да оформи крайния резултат.

Това ще бъде мач №27 между Стан и Маестрото, като към момента Федерер води в директните двубои с 23 на 3 победи. Двамата ще се изправят един срещу друг в петък не преди 20:00 ч.