Силите на 39-годишния Хаас стигнаха само за един сет срещу Бердих

MONTE-CARLO ROLEX MASTERS, II кръг
Томаш Бердих – Томи Хаас 3-6 6-1 6-4

В големи периоди Томи Хаас игра като равен с равен с Томаш Бердих, но силите му стигнаха само за спечелването на сет срещу световния №12 в двубой от втория кръг в Монте Карло – 6-3 1-6 4-6. 39-годишният германец си тръгва от Княжеството, след като записа първа победа там от далечната вече 2004 г., надигравайки Беноа Пер на старта. Бившият №2 в света не бе играл на Мастърс от 2008 г.

Той реши първия сет с един пробив за 3-1, но във втория успя да запише на сметката си само един гейм.

Най-интересно беше в решителната част.

Във втория гейм Бердих направи двойна грешка за 30-30, но след това пласира ас и се възползва още от първия си геймбол.

Хаас опъна бекхенд уинър по правата, за да изравни за 40-40 в следващия гейм на Бердих, но чехът не допусна да се стигне до брейкбол – 2-2.

В седмия гейм Бердих стигна до 15-40 и два брейкбола, но Хаас не позволи да бъде пробит, въпреки че резултатът премина през дюс.

След повече от сто минути игра бившият №2 в света продължаваше да е равностоен на представителя на Топ 15 и да се бори за всяка точка.

Но при 4-4 рухна. Бердих го вкара в дълго разиграване, а накрая получи и помощ от мрежата да поведе с 0-30. С безмилостен форхенд уинър по обратния диагонал 12-ият в света направи 15-40 и на първия му скрит мачбол Томи пресили форхенд.

Двубоят приключи след почти два часа с гейма на нула за чеха и Бердих очаква на осминафиналите петия поставен Марин Чилич или Жереми Шарди.