Силите на Пуй стигнаха само за един равностоен сет и Мъри е на финал в Дубай

DDF Tennis Championships, полуфинал
Анди Мъри – Лука Пуй 7-5 6-1

Анди Мъри се нуждаеше от цялата стабилност и вариативност в ударите за един сет, в който да пречупи желанието за битка на Лука Пуй, след което довърши доста по-рутинно задачата си и след 7-5 6-1 се класира на финала DDF Tennis Championships. Това ще е втори участие за световния №1 в битката за трофея в Дубай, след като през 2012-а той загуби от Роджър Федерер с 5-7 4-6. Сега съперникът му ще е Фернандо Вердаско.

Мъри имаше три чисти и доста категорични победи над Пуй през 2016-а, само че днешния двубой му костваше доста по-сериозни усилия. Французинът допусна две двойни грешки още в първото си подаване, а след още няколко непредизвикани подари пробив на съперника и изостана с 0-2 гейма. Пуй обаче върна брейка за 2-3 след няколко поредни пропуска на Мъри от форхенд, а световният №1 започна да губи хладнокръвието си в тези минути.

Пуй стигна до нов шанс за пробив и след двойна грешка на шотландеца обратът от 0-3 до 4-3 гейма бе факт. Мъри излезе от защитната позиция, в която бе изпаднал и веднага си осигури две точки за рибрейк, които обаче съперникът му набързо заличи. Пуй се предовери на къса топка и отпусна на шотландеца трети шанс, който сам материализира след поредната двойна грешка – 4-4.

Зрелището в следващите минути продължи, но поне двамата тенисисти успяваха да спечелят подаванията си сравнително спокойно. При 6-5 за Мъри, Пуй поведе с 30-0 на свой сервис и тайбрекът се показа на хоризонта, само че Анди пое контрола над следващите разигравания и стигна до 30-30. После шотландецът получи и намигване от съдбата, след като ударът му кацна точно на линията и специфичният отскок изненада Пуй – сетбол за водача в схемата. Французинът бе принуден да играе на втори сервис и изпадна в защита, но обърна разиграването с един брилянтен форхенд по правата, който му позволи да атакува мрежата и да вземе точката.

Пуй се добра до геймбол за 6-6, само че Мъри изправи трибуните на крака с брутално стопволе, при което топката почки зави обратно към неговото поле. Французинът отново пробва да дръпне спусъка от форхенд, но този път пропусна и бе изправен пред нов сетбол. Пуй пробва атака сервис-мрежа, но световния №1 бе подготвен и го разстреля с бекхенд пасинг шот за 7-5.

След почивката Пуй далеч не успя да окаже толкова сериозна съпротива и предаде втората част с 1-6 гейма.