Симон надделя над Сок в трисетова битка, продължила 2:40 ч.

Shanghai Rolex Masters, 1/4-финал
Джак Сок – Жил Симон 6-4 4-6 6-7(5)

Жил Симон се класира за полуфиналите на Shanghai Rolex Masters след победа над Джок Сок с 4-6 6-4 7-6(5) в мач, който продължи над два часа и 40 минути. Съперниците предложиха на публиката хубав тенис, а на корта се редуваха моменти на доминация и владеене на инициативата. И двамата блеснаха със зрелищни отигравания, но в крайна сметка победата отиде на сметката на французина.

Сок започна много силно мача, а мощните му форхенди затрудняваха Симон. Американецът проби още в първия гейм и затвърди. В четвъртия гейм след разиграване от над 30 удара при 30-30 Джак си осигури геймбол и с добър сервис поведе с 3-1. Веднага след това 25-ият в света проби отново за 4-1, но изигра много слаб гейм, в който направи няколко грешки, не успя дори да запише точка и французинът върна единия брейк.

Осмият гейм започна с 0-30, но Сок намери сервиса си и изравни, а после Симон прати ретур на втори начален удар в мрежата и американецът получи геймбол. Стигна се обаче до дюс, след което настъпи и най-красивият момент в мача.

Сок догони трудно една топка и не му остана нищо друго освен да играе удар между краката. Резултатът бе страхотен лоб, който не остави шансове на французина. Симон аплодира изпълнението, след което продължи да се бори и стигна до възможност за връщането и на втория пробив, но не се възползва, а малко по-късно сетът приключи при 6-4 за американеца.

В началото на втората част Симон наложи надмощие и пропусна два брейкбола във втория гейм, но след това проби за 3-1 и затвърди. Французинът обаче не успя да задържи нивото си и последва моментален рибрейк. Сок, който на осминафиналите отстрани Милош Раонич, проби отново за 4-3, след което последва любопитен гейм. Симон поведе с 15-40 и от втория си брейкбол матира съперника със светкавичен ретур уинър от форхенд.

При 4-4 и 15-15 Сок взе медицински таймаут заради проблем в дясната ръка. Геймът премина през дюс, но в крайна сметка Симон удържа. Дискомфортът на американеца явно бе сериозен и в 10-ия гейм бе пробит на нула и сетовете бяха изравнени.

Битката продължи и в решителния трети сет, в който резултатът вървеше без възможности за пробиви до 4-3 за Жил Симон, след което французинът стигна до скрит мачбол при 30-40 в осмия гейм. Сок обаче не се огъна, въпреки че моментът бе на страната на опонента му, който печелеше по-лесно подаванията си.

Така логично се стигна до тайбрек, в който Сок осъществи минипробив още на старта, но Симон успя да го навакса бързо. Французинът допусна нов минибрейк за 1-3, след което взе точката си със страхотен лоб. Двамата смениха полетата при 4-2 за американеца, който обаче видя как топката напуска полето, след като се закачи във филето и отново не успя да затвърди минипробива.

При 4-4 Сок размина съперника с прецизен бекхенд по правата и имаше два сервиса. Бекхенд уинър на Симон обаче профуча за 5-5, а след това французинът стигна до мачбол на свой сервис след грешка от форхенд на Джак. Мачът приключи с ретур в мрежата и Симон е на полуфинал срещу Анди Мъри.